Niepowtarzalny koncert pamięci Wojciecha Młynarskiego
- 3 listopada 2025, poniedziałek

Koncert "Lekcja polskiego pana Młynarskiego"
Wojciech Młynarski - to guru autorów piosenek. Niedawno zmarły, utrwalony w piosenkach popularnych autor. Lecz Młynarski miał również inne autorskie oblicze. Przekorne, satyryczne, przenikliwe. Był prawdziwym współczesnym bardem. Nie pozostawał obojętny, wobec tego, co się wokół niego działo. A ponieważ żył na zakręcie historii (marzec, czerwiec, grudzień, sierpień, kolejny grudzień i wreszcie transformacja) z zapałem wręcz kronikarskim dokumentował swe nastroje wobec zdarzeń politycznych i społecznych, przewrotów czy pozornej stabilizacji. Tego w piosenkach pop się nie robi, bo piosenka ma się podobać wszystkim i być, jak mówią dziś miłośnicy disco polo - rytmiczna i łatwa. Tymczasem Wojciech Młynarski miał poglądy i je wyrażał. A ponieważ nam jego racje wyrażane w piosenkach niezwykle pasują, to aż nas korci, by Państwu je zaprezentować. Piszę to w imieniu swoim i kolegów, z którymi przygotowaliśmy program "Lekcja polskiego pana Młynarskiego". Dla wszystkich nas (również autorów piosenek) Wojciech Młynarski był wzorem autora doskonałego. W programie sięgnęliśmy do piosenek Mistrza, w których najpełniej zaprezentował talent do inteligentnej i ostrej satyry.
Koncert "Lekcja polskiego pana Młynarskiego" wykonywany jest przez śpiewających autorów, składa się z dwudziestu pieśni Młynarskiego, od utworów liryczno-sentymentalnych, jak "Przedostatni walc", przez piosenki satyryczne takie jak "Nie mam jasności w temacie Marioli", czy wreszcie pieśni zaangażowane, odnoszące się do polskiej rzeczywistości. Młynarski miał szczęście do znakomitych kompozytorów, więc warstwa muzyczna koncertu aż skrzy się od perełek. Co do słów - nie muszę chyba nikogo przekonywać, że mamy do czynienia z Mistrzem słowa i koncert w tym zakresie zaspokaja oczekiwania najwybredniejszych widzów, prezentując polszczyznę na najwyższym poziomie.
Wszyscy śpiewający w tym spektaklu autorzy osobiście znali Młynarskiego, a niektórzy mieli szczęście występować obok niego na tej samej scenie. Podglądali warsztat wykonawczy i chirurgiczną precyzję słowa autora "Róbmy swoje". To wszystko ma wpływ na kształt przedstawienia, w którym głównym aktorem jest tekst ze znakomitą muzyką. Miejscami jest to przekaz drapieżny, ale nigdy wulgarny, miejscami liryczny, choć nie przesłodzony, ze znakomicie rozłożonymi akcentami dramatycznymi, ułożony w pewną kompletną opowieść, która w centralnym punkcie zainteresowań stawia człowieka, z jego zaletami i ułomnościami, śmiesznościami i głębią uczuć.
To opowieść bardzo współczesna, uniwersalna, do bólu aktualna. Każda pieśń to swoista scenka rodzajowa, trzyminutowy teatr jednego aktora, który skłania widza do refleksji, ale też wywołuje uśmiechy na twarzach. Musicie Państwo posłuchać tych ponadczasowych piosenek, a zapewniamy, że niektórych możecie nie znać. Młynarski bowiem jest niezgłębiony.
Artyści występujący w koncercie:
- Marek Bartkowicz - z wykształcenia aktor, ponadto literat, autor przekładów piosenek, animator kultury, sporadycznie reżyser i autor scenariuszy. Laureat festiwali piosenki niebanalnej. Zdobywca między innymi Grand Prix Nagrody im. Jonasza Kofty Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej Oppa'2000, Wydał dwie płyty "Rozciąłem na pół" i "Hotel bez klamek". O tej ostatniej portal Strefa Piosenki napisał: "Płyta dla specyficznego słuchacza, dla którego piosenka nie jest wyłącznie pretekstem do pobujania się. To 15 piosenek z tekstem i puentą. Materiał doskonale opisuje otaczającą nas rzeczywistość, która często wesoła nie jest, a jednak autor traktuje ją z humorem. Nie jest smętnie. To piosenki pisane i śpiewane z przymrużeniem oka, a do tego ładnie oprawione muzycznie. Marek Bartkowicz pisze znakomite, dowcipne, inteligentne, niebanalne teksty.
- Marek Majewski - autor, kompozytor, poeta, satyryk i felietonista. Jest scenarzystą i reżyserem licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych, m.in. własnego programu telewizyjnego Kabaretowa Lista Przebojów. W latach 70. i 80. XX w. wraz z Ewą Gaworską współtworzył zespół z kręgu piosenki studenckiej "Zegar z kukułką", reaktywowany w roku 2012 w ramach festiwalu OPPA. Między 1989 a 2005 r. wraz z Marcinem Wolskim współtworzyli wszystkie telewizyjne i radiowe polityczne szopki noworoczne. W 2005 na Gdańskim VI Festiwalu Dobrego Humoru wspólnie z Wolskim otrzymali nagrodę za najdowcipniejszy program rozrywkowy - polityczna szopka noworoczna pod tytułem "Teraz wyspa". Organizator cyklu koncertów "Marek Majewski i Przyjaciele" rozpowszechniającego i promującego twórczość artystów sceny polskiej.
- Antoni Muracki - pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk. Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie "Nowy Świat" i "Warsztat", brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Z) i telewizyjnych ("Powrót bardów"), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 - prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową "Salonik z kulturą", gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki. Antoni Muracki to liryk, śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji. Producent i wydawca wszystkich swoich płyt, jak również autor i wydawca płyt innych artystów, m. in.: Waldemara Chylińskiego, Dominiki Świątek, Ewy Gaworskiej i Sławomira Zygmunta.
- Andrzej Ozga - aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser, absolwent PWST w Warszawie (1981), trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. W 2006 roku w XV Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie otrzymał pierwszą nagrodę publiczności dla spektaklu Edith i Marlene Evy Pataki Teatru Dramatycznego z Elbląga.
- Piotr Golla - kompozytor, aranżer, akompaniator. Znakomity pianista. Napisał muzykę dla Zespołu Teatru Eksperymentalnego do przedstawień "Ósmy Krąg", "Odłamki Światła", "Ty, który we mnie" reżyserowanych przez Ryszarda Szarana. Współpracował z Teatrem Nowym w Warszawie, skomponował muzykę do spektakli, "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy i "Pożarcie Królewny Bluetki" Macieja Wojtyszki w reżyserii Krzysztofa Kołbasiuka. Akompaniując aktorom, występował w Teatrze Nowym, Teatrze Rampa, Teatrze Staromiejskim, Teatrze Polonia - Krystyny Jandy i Och-Teatrze oraz w Teatrze Capitol. Współpracuje ze Sceną Inicjatyw Artystycznych Oddziału Warszawskiego ZASP przy spektaklach "Jeśli zapomnę o nich", "Konik Garbusek" oraz "Kantata na cztery skrzydła" w Teatrze Kamienica. Stworzył muzykę do monodramu "Lifting" Jolanty Żółkowskiej. Niebawem ukaże się autorska płyta z kompozycjami Piotra Golli do wierszy Antoniego Murackiego.
Lekcja Polskiego Pana Młynarskiego
Marek Majewski, Antoni Muracki, Marek Bartkowicz, Andrzej Ozga, Piotr Golla
Koncert wykonywany jest przez śpiewających autorów. Na scenie wystąpią znani i lubiani artyści: Marek Majewski, Antoni Muracki, Marek Bartkowicz, Andrzej Ozga i akompaniujący na pianinie Piotr Golla. Koncert składa się z dwudziestu pieśni Młynarskiego, od utworów liryczno-sentymentalnych, jak "Przedostatni walc", przez piosenki satyryczne takie jak "Nie mam jasności w temacie Marioli", czy wreszcie pieśni zaangażowane, odnoszące się do polskiej rzeczywistości. Młynarski miał szczęście do znakomitych kompozytorów, więc warstwa muzyczna koncertu aż skrzy się od perełek. Co do słów - nie muszę chyba nikogo przekonywać, że mamy do czynienia z Mistrzem słowa i koncert w tym zakresie zaspokaja oczekiwania najwybredniejszych widzów, prezentując polszczyznę na najwyższym poziomie. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
Krzysztof Cugowski - 55 lat na scenie
22 października 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 205zł
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
ul. Małopolska 48 Szczecin
160 840teatr
Stand up: Bartosz Gajda
24 października 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 70złjest więcej terminów
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
488 016teatr
Bracia Figo Fagot, Cjalis, Figo i Samogony
24 października 2025 - 20:00 | KUP-BILET | 150zł
Dom Kultury Słowianin
Ul. Józefa Korzeniowskiego 7 Szczecin
1 962teatr
Single i Remiksy. I love korpo!
26 października 2025 - 15:30 | KUP-BILET | 110zł 18:30 | KUP-BILET | 110zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
4 772teatr
Dzień Kobiet
27 października 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 149zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
45 332teatr
Magic Tenors - Trasa Koncertowa 2025
27 października 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 149zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
7 853teatr
Interaktywne, humorystyczne widowisko z wykonaniem doświadczeń chemicznych i fizycznych na żywo
28 października 2025 - 17:00 | KUP-BILET | 95zł
Event Arena
Staszica 1 Szczecin
378 627teatr
Koncert dedykowany Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie
2 listopada 2025 - 18:00 | KUP-BILET | 175zł
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
ul. Małopolska 48 Szczecin
83 527teatr
ZAZULA
6 listopada 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 109.00zł
Nowa Dekadencja Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
1 273muzyka
Koncert w ramach trasy trasy Pieśni Ludu
6 listopada 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 109zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
2 529teatr
Teresa Werner - Koncert "Marzeniami do sukcesu"
8 listopada 2025 - 16:00 | KUP-BILET | 100zł
Aula Uniwersytetu Szczecińskiego
ul. Krakowska 71-79 Szczecin
220 160teatr
Koncert zespołu ALPHAVILLE "Forever Young"
8 listopada 2025 - 20:00 | KUP-BILET | 190zł
Netto Arena Szczecin
Władysława Szafera 3/5/7 Szczecin
413muzyka
Niezwykła podróż przez bogactwo muzycznych tradycji żydowskich
9 listopada 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 160zł
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
ul. Małopolska 48 Szczecin
1 607muzyka
Aleksandra Radomska ''Zajedzie nas ten samorozwój"
10 listopada 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 80zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
157 130teatr
I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu
11 listopada 2025 - 15:00 | KUP-BILET | 140zł 18:15 | KUP-BILET | 140zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
339 682teatr
Królewski Balet Klasyczny - Jezioro Łabędzie
12 listopada 2025 - 19:30 | KUP-BILET | 139zł
NOWA DEKADENCJA Szczecińskie Centrum Kultury - Scena Dekadencja
Ul. Partyzantów 2 Szczecin
459 338teatr