
Podróże z antropologią. Mazury
Pracownia Duży Pokój
Warszawa » ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) » NA MAPIE
- 25 kwietnia 2025, piątek» 18:00

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”!
„Mazurzy - czyli kto? Podróż przez mazurskość od reformacji do czasów współczesnych”
Piotr Szatkowski
piątek 25.04.2024, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Mazurskość jako kultura pogranicza kształtowała się na dość zapomnianym uboczu, a jednocześnie na styku formujących się od XIX w. dwóch wielkich narodów - polskiego i niemieckiego. Przez wieki region mazurski ulegał kilkakrotnym, nieraz bardzo radykalnym przeobrażeniom infrastrukturalnym, etnicznym, wyznaniowym i językowym, mimo to po dziś dzień zauważalne są ślady ciągłości kulturowej wśród potomków Mazurów.
Spróbujmy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie - co łączy Mazura z XXI w. z tym z początku wieku XIX? Jak współczesna mazurskość odwołuje się do tej tradycyjnej? Czy można zaobserwować próby adaptacji we współczesnych warunkach globalnej wioski?
Piotr Szatkowski (ur. 1992 w Działdowie) – tłumacz, popularyzator i badacz społeczności mazurskiej. Absolwent gdańskiej skandynawistyki na Wydziale Filologicznym, doktoryzował się w Instytucie Slawistyki PAN, obecnie pracuje tam jako adiunkt. Autor przekładu „Małego Księcia” na mazurski, twórca serii radiowych felietonów, artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce regionalnej. Od 2013 roku prowadzi stronę „Mazurskie słówko na dziś”.
Szczegółowy opis znajdziecie na naszej stronie
www.etnograficzna.pl
Można dołączyć do wydarzenia na Facebookowym profilu Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Magazyn Kontynenty
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres
pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

