
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY JOHANN SEBASTIAN BACH 2024 | LUBAŃSKA | ŁYJAK
- 3 lipca 2024, środa» 19:00

Nadeszło lato, więc serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników dobrej muzyki organowej w najlepszych, międzynarodowych interpretacjach na kolejną edycję naszego wyjątkowego Festiwalu!
Po raz kolejny spotykamy się w gościnnych wnętrzach Katedry Polskokatolickiej pw. św. Ducha w Warszawie przy ul..Szwoleżerów 2 by wysłuchać mistrzowskich recitali organowych i kameralnych.
Wejście do Katedry Polskokatolickiej znajduje się u zbiegu ul. Czerniakowskiej (przystanek autobusowy SZWOLEŻEROW), niedaleko od dolnego wejścia do Łazienek Królewskich.
♫♪♩ KONCERT INAUGURACYJNY
3 lipca (środa), godz. 19.00
♫♪♩ WYKONAWCY: ANNA LUBAŃSKA - mezzosopran WIKTOR ŁYJAK - organy
♫♪♩ PROGRAM:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
- chorał Komm, heiliger Geist, Herre Gott BWV 652
Antonin Leopold Dvořák (1841-1904)
Pieśni biblijne op. 99
Oblak a mrákota jest vůkol Nĕho
Skrýše má a paveza má Ty jsi, na slovo Tvé
Slyš, ó Bože! slyš modlitbu mou
Hospodin jest můj pastýř
Bože! Bože! Piseň novou zpivati budu
Johann Sebastian Bach
- chorał O Mensch, bewein‘ dein‘ Sünde groß BWV 622
Antonin Leopold Dvořák
Slyš, ó Bože, voláni mé
Při řekách babylonských
Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou
Pozdvihuji oči svých k horám
Zpivejte Hospodinu piseň novou
♫♪♩·.¸¸.·♩♪♫ ZAPRASZAMY SERDECZNIE! ♫♪♩·.¸¸.·♩♪♫
🎼 BILETY: 15 zł. ulgowy 25 zł. normalny
Do nabycia przed koncertem w przedsionku Kościoła, ale tylko za gotówkę. Zachęcamy do skorzystania z systemu http://kicket.com/.../warszawskie-towarzystwo-muzyczne,879
📱📧 Informacje, rezerwacja biletów: WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. Stanisława Moniuszki 22 849 56 51, 509 019 934
🌎 www.wtm.org.pl e-mail: wtm@wtm.org.pl warszawskietowarzystwomuzyczne@gmail.com
🔷 Współfinansowanie: m.st. Warszawa 🔷 Organizator: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki
ANNA LUBAŃSKA mezzosopran, ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia: za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej i utworu W.A. Mozarta, a także za najlepsze wykonanie utworu W. Lutosławskiego. Już podczas ostatniego roku studiów zaczęła występować na warszawskiej scenie operowej, z którą związana jest do dzisiaj.
Na scenie Teatru Wielkiego debiutowała jako Blumenmadchen w Parsifalu R. Wagnera. Rozległy talent, temperament i zdolności aktorskie oraz różnorodny repertuar, czynią z niej jedną z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek, zdolnych z równym powodzeniem wykonywać role tragiczne, a także partie o lżejszym charakterze. Do najważniejszych ról w jej repertuarze, które wykonywała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, należą: Księżniczka Eboli w Don Carlos, Amneris w Aidzie i Fenena w Nabucco G. Verdiego, a także Herodiada w Salome R. Straussa, Jadwiga w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Matka Ubu w Ubu Rex K. Pendereckiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Suzuki w Madama Butterfly G. Pucciniego, Cześnikowa w Strasznym Dworze S. Moniuszki i Ortruda w Lohengrinie R. Wagnera.
Poza wymienionymi rolami, artystka ma w swoim repertuarze i chętnie śpiewa partie Azzuceny w Trubadurze G. Verdiego, Fryki w Pierścieniu Nibelunga R. Wagnera, Santuzzy w Cavallerii Rusticana P. Mascagniego, Carmen w Carmen G. Bizeta i wiele innych.
Jest cenioną interpretatorką pieśni. Jej repertuar obejmuje bardzo liczne utwory w języku niemieckim, francuskim, polskim, włoskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim, jidysz i angielskim, takich kompozytorów jak: F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms, R. Strauss, H. Wolf, A. Schönberg, G. Mahler, S. Moniuszko, M. Karłowicz, K. Szymanowski, F. Poulenc, H. Berlioz, G. Fauré, C. Debussy, M. Ravel, M. de Falla, P. Czajkowski, D. Szostakowicz.
Artystka często występuje w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Do najważniejszych z tego gatunku należą partie w: Symfonii Dramatycznej Romeo i Julia H. Berlioza, III Symfonii Pieśń o Nocy K. Szymanowskiego, Mesjaszu G.F. Händla, Siedmiu Bramach Jerozolimy K. Pendereckiego, Missa pro Pace W. Kilara, liczne opracowania Stabat Mater, m.in. takich kompozytorów, jak A. Dvořák, K. Szymanowski, G.B. Pergolesi, G.A. Rossini, Requiem w opracowaniu W.A. Mozarta, G. Verdiego, V. Silvestrova i A. Dvořáka, a także Missa Solemnis i IX Symfonia L. van Beethovena, Msza Koronacyjna W.A. Mozarta, Magnificat, Pasja według Św. Mateusza i Pasja według Św. Jana oraz Wielka Msza h-moll J.S. Bacha i jego liczne kantaty.
Od 1993 roku jest stale związana z Teatrem Wielkim Operą Narodową i z tym zespołem występowała między innymi na scenie Moskiewskiego Teatru Bolszoj, na Festiwalu Operowym w Wiesbaden, na Festiwalu Afrodyty na Cyprze. Niezależnie od tego śpiewała na scenach operowych i estradach w Japonii, Norwegii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Rosji, Monako, Hongkongu. W Polsce gościła między innymi na estradach filharmonicznych Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Bydgoszczy. Współpracowała też z Operą Poznańską, Operą Krakowską, Operą Śląską. Występowała na Festiwalu Wratislavia Cantans, Wielkanocnym Festiwalu L. van Beethovena oraz na Warszawskiej Jesieni i Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz.
Jest zapraszana do jury konkursów wokalnych.
WIKTOR ŁYJAK ur. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju (m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie, w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, w synagodze warszawskiej, gdzie 3 lutego 1994 r. wykonał jedyny recital organowy w historii tego miejsca) oraz za granicą: w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Korei Płd., na Litwie, w Norwegii, Niemczech, Rosji, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie i we Włoszech. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m.in. dzieł Johannesa Brahmsa, Augusta Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI-XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje, w tym z solistami i na fisharmonii, na kilkudziesięciu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Jego nagranie CD z dziełami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik „Muzyka 21” za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Händla i Josefa Haydna. Zasiada w jury konkursów krajowych i zagranicznych.
Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii - nauki o sztuce (promotor Prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, 2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Z nadania Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jest profesorem sztuk muzycznych. Opublikował ponad sto siedemdziesiąt artykułów i książek z zakresu dziejów budownictwa organowego, historii muzyki polskiej i historii, m.in. jest autorem prac: Organy na Mazowszu (I nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków 2006), Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815-1864, Organy na Mazowszu (tom II) oraz hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik Geschichte und Gegenwart. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.
Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc Rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekspertem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, działa także na Białorusi, w Gruzji, na Litwie i Ukrainie. Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Historycznego Skierniewic, a także w tym mieście uczy gry organowej w Samorządowej szkole Muzycznej II stopnia.
Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty grając także na Mszach św. transmitowanych przez Polskie Radio. Przez przeszło trzydzieści lat, do 2015 roku był tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym „Johann Sebastian Bach”, organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest wiceprezesem.

"Boeing Boeing" - komediowa uczta w gwiazdorskiej obsadzie!
3 maja 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 180złjest więcej terminów
Teatr Capitol
ul. Marszałkowska 115 Warszawajest więcej miejsc
15 909teatr
Uważaj, o czym zamarzysz, nim zdmuchniesz świeczkę urodzinową!
3 maja 2025 - 19:30 | KUP-BILET | 159złjest więcej terminów
Teatr Capitol - Scena mniejsza
ul. Marszałkowska 115 Warszawajest więcej miejsc
49 324teatr
Męski Interes czyli męska odpowiedź na Damski Biznes
3 maja 2025 - 16:00 | KUP-BILET | 110zł 19:00 | KUP-BILET | 110złjest więcej terminów
Scena Relax
Złota 8 Warszawa
277 230teatr
Upiór w kuchni - spektakl z gwiazdorską ośmioosobową obsadą!
3 maja 2025 - 16:00 | KUP-BILET | 140zł 19:30 | KUP-BILET | 140złjest więcej terminów
Teatr Kamienica - Scena ORLA
al. Solidarności 93 Warszawa
30 597teatr
Spektakl "Historia świata w skróconej wersji"
3 maja 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 45złjest więcej terminów
Teatr Scena Współczesna
al. Jerozolimskie 181b Warszawajest więcej miejsc
20 433teatr
Koncert Przy Świecach w Sali Koncertowej Fryderyk
3 maja 2025 - 21:00 | KUP-BILET | 90złjest więcej terminów
Sala Koncertowa Fryderyk
Podwale 15 Warszawa
271 886teatr
Koncert Chopinowski w Sali Koncertowej Fryderyk
3 maja 2025 - 14:30 | KUP-BILET | 60zł 17:30 | KUP-BILET | 60zł 19:00 | KUP-BILET | 60złjest więcej terminów
Sala Koncertowa Fryderyk
Podwale 15 Warszawa
290 690teatr
MUZYKA W OGRODZIE / KONCERT KAMERALNY
2 maja 2025 - 12:00
Muzeum Łazienki Królewskie
ul. Agrykola 1 Warszawa
2 829muzyka
ALKOLOVE TOUR 2025
2 maja 2025 - 22:00
Klub OCZKI
ul. Wojciecha Oczki 1A Warszawa
19 894muzyka
