
Stanisław Soyka& Buba Badije Kuyateh.
- 11 marca 2017, sobota» 19:00

materiały promocyjne
Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki” zapraszają do Studia Lutosławskiego na koncert charytatywny na rzecz dokończenia budowy Integracyjnego Domu Pracy Twórczej.
Wykonawcy: Stanisław Soyka (skrzypce, śpiew) oraz Buba Badjie Kuyateh (kora afrykańska).
Wydarzenie zorganizowano w celu pozyskania środków przeznaczonych na dokończenie budowy Domu Muzyki. Koncert w specjalnej oprawie, promujący również nową płytę artystów, dostarczy z pewnością wiele niezapomnianych wrażeń. Action direct/akcja bezpośrednia to nic innego jak muzyka i m p r o w i z o w a n a.
Po 10 latach przerwy i różnego rodzaju perturbacjach, ruszyły prace przy budowie „Domu Muzyki”. Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „DOM MUZYKI” ponownie organizuje jedyne w swoim rodzaju wydarzenia artystyczne, by móc dokończyć obiekt i zacząć pomagać potrzebującym artystom. Stowarzyszenie Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki” wybudowało pierwszy w Europie Integracyjny Dom Pracy Twórczej, a obecnie działa by ten obiekt wykończyć i zacząć pomagać potrzebującym artystom. Tu będą mogli rozwijać swój talent, współpracować z najlepszymi artystami, uczyć się nowych form, doskonalić swój warsztat i co równie ważne - być wśród ludzi, którym na nich zależy. W specjalnych salach będą mogli także korzystać z wielu form rehabilitacji oraz najlepszych rodzajów terapii. Pomysłodawca projektu, znakomity muzyk i jednocześnie Prezes SIZAN Dom Muzyki Andrzej E-moll Kowalczyk swoim optymizmem zjednuje sobie wielu ludzi. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"...Bubę B. Kuyateh poznałem w Café Baobab, senegalskiej klubokawiarni na mojej ulicy Francuskiej w Warszawie. Odkąd „Baobab” istnieje, a będzie to już dziesięć lat, na Saskiej Kępie zaczęli pojawiać się warszawscy Afrykanie. Senegalczycy, Gambijczycy, Malijczycy, ale i Nigeryjczycy, ludzie z Mauritiusa i wielu innych stron Afryki. Pięć, może cztery lata temu, latem w weekendy Aziz (właściciel miejsca) zaczął organizować afrykańskie koncerty uliczne. Jako sąsiad chętnie witałem te spotkania najpierw jako słuchacz, a wkrótce także uczestnik tych muzycznych spotkań. Dla nich odkurzyłem moje skrzypce i zacząłem dołączać. To były chwile fascynujące. Któregoś razu pojawił się nowo przybyły z Gambii korysta, griot Buba Badjie Kuyateh. To spotkanie zaowocowało kilkoma innymi. Tu i ówdzie. Dni Kultury Afrykańskiej w Warszawie, jakiś folk festiwal w Sandomierzu, prywatne spotkanie majowe u Jacka Kleyffa. Poczuliśmy z Bubą jakąś więź mimo obcości. Nie znałem jego pieśni, ale i on nie znał niczego z moich stron, jednak ładunek emocjonalny podczas tych spotkań mówił: trzeba coś razem zagrać. Sam na sam. Kora i skrzypce, spotkanie dalekich światów. Muzyka nie zna granic. Dla mnie spotkanie z griotem grającym na korze (zachodnioafrykańskim instrumencie dworskim) było eureką. Umówiliśmy się, że się spotkamy w studio. Byłem przekonany, że takie spotkanie ma sens i wróży ciekawy rezultat. Wiosną wczesną 2016 roku doszło do spotkania w Studio Załuski. Siedząc pod mikrofonami uzbrojeni we własne umiejętności, wrażliwość muzyczną, talenty improwizatorskie, oceany dobrej woli – zamieniliśmy się w słuch. Action direct / akcja bezpośrednia to nic innego jak muzyka i m p r o w i z o w a n a. Zastanawiałem się po udanej sesji, co z tym zrobić. Zaprezentowałem nagrania przyjaciołom, różnymi innym cywilom a w końcu wierchuszce Universal Music Polska, z którym to wydawnictwem łączą mnie przyjacielskie związki. Wszyscy byli na tak. Griot to opowiadacz historii rodziny, plemienia. Kora to instrument strunowy szarpany. Strun 24. służy o p o w i e ś c i. Nasze nagrania to siedem opowieści i jedna staroafrykańska pieśń ludowa. Kiedy dochodzi do oficjalnego publikowania dzieła, trzeba nadać mu tytuł. „Stanisław SOYKA & Buba Badjie KUYATEH. ACTION DIRECT” to jedna z możliwości. „Siedem opowieści i stara pieśń” to druga możliwość. Ta sesja w Studio Załuski, to dowód na to, że muzyka jest językiem uniwersalnym. W Cafe Baobab można porozumieć się po polsku, po angielsku, a i po francusku. Kiedy jednak „moi warszawscy Afrykanie” rozmawiają językiem wolof – porozumienie się urywa. Jesteśmy daleko od domu. Jednak jest język, który nas łączy przyciąga do siebie, jakoś (...) zaciekawia. To jest m u z y k a. Ta płyta trwa niewiele ponad 50 minut. Bywa, że to dużo, za dużo. W tym jednak wypadku kończy się za szybko, czyli coś w rodzaju dużo za mało. Na mnie ta muzyka działa kojąco i pobudzająco jednocześnie. Mam nadzieję, że i was nie zdoła znudzić. " Stanisław Soyka
Buba Badjie Kuyateh urodził się 26 czerwca 1982 roku w Brikama w Gambii. Pochodzi z rodziny griotów, którzy w zachodniej Afryce stanowią cech mistrzów muzyki i strażników ustnej historii. Mama Buby, Tuti jest znaną w Gambii śpiewaczką - griotem. Ojciec Kausu Kuyateh, a także wuj Dembo Konte byli nauczycielami gry na korze i to od nich Buba nauczył się gry na tym fascynującym, strunowym instrumencie uchodzącym za instrument dworski. W Gambii Buba Badjie Kuyateh jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków nowej generacji. Mocno ugruntowany w tradycji pozostaje też pod wpływem nowych zachodnich inspiracji, należy do pokolenia tak zwanego „funky style”. Szeroko rozpoznany w Gambii, w 2012 roku wyruszył do Europy. Zamieszkał w Warszawie, gdzie założył swój zespół „Bantambo” (fuzja kory, funku i jazzu). Koncertował też ze znanymi polskimi artystami takimi jak: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, Włodzimierz Kiniorski oraz Stanisław Soyka. Słuchając jego gry można się poczuć tak jak wtedy, kiedy ktoś opowiadał nam bajki.
Stanisław Soyka urodził się 26 kwietnia 1959 roku w Żorach na Górnym Śląsku. Śpiewak, instrumentalista, kompozytor. Od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i...nie tylko.

4 marca, godz.20:00, Koncert Wojtek Pilichowski Band, Skwer- OSTATKI
4 marca 2014 - 20:00
SKWER - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny
Krakowskie Przedmieście 60A Warszawa
17 253muzyka
Operetka - łatwa i trudna
3 marca 2014 - 19:00
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Okólnik 2 Warszawa
17 402muzyka
Recital Adama Siebersa
2 marca 2014 - 18:00
Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4 Warszawa
11 588muzyka
Mistrzowie gitary – Piotr Restecki i „fingerstyle” w Klubie Kultury Saska Kępa
2 marca 2014 - 17:00
Klub Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23 Warszawa
16 133muzyka
Koncert uczestników Zimowych Indywidualnych Warsztatów Wokalnych
2 marca 2014 - 19:30
Barometr
Smolna 40 Warszawa
16 736muzyka
Sztuka i edukacja
2 marca 2014 - 17:00
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Okólnik 2 Warszawa
17 254muzyka
OSTATKI Z GWIAZDĄ
1 marca 2014 - 18:00
Ośrodek Kultury Ochoty
Grójecka 75 Warszawa
14 856muzyka
OSTATKI w SkładzieButelek! Słowiańskie ZAPUSTY!
1 marca 2014 - 21:00-04.00
Skład Butelek
ul. 11 Listopada 22 Warszawa
16 182muzyka
OSTATKI w WARSZAWIE
1 marca 2014 - 21:30
Klub Karuzela
ul. Konarskiego 85 Warszawa
16 814muzyka
Pożegnanie karnawału - potańcówka w stylu retro w Klubie Kultury Saska Kępa
1 marca 2014 - 19:00
Klub Kultury Saska Kępa
ul. Brukselska 23 Warszawa
16 658muzyka
Jedźmy do Afryki
od: 15 lutego 2014 do: 1 marca 2014
Conde company
Jarzębskiego 1/74 Warszawa
23 365muzyka
Turnus mija a ja niczyja // Pedro de Starf*cker // FullTandeta // Lista FB do 23
28 lutego 2014 - 22:00
MONO BAR
Żurawia 32/34 Warszawa
17 167muzyka
Koncert Rezerwatu w Remoncie
28 lutego 2014 - 20:00
REMONT klub
ul. Waryńskiego 12 Warszawa
16 173muzyka
Reggae vs Hip-Hop - impreza 28.02 we Wkręcie
28 lutego 2014 - 20:30
Klub Wkręt
ul. Chełmska 21 Warszawa
19 855muzyka
RAP - POMOC dla Kacpra
28 lutego 2014 - 19:30
Klub Karuzela
ul. Konarskiego 85 Warszawa
16 610muzyka
Wypieki Kultury jamajskiej @ JungleMan, Ras Sensei, Karma Sound & Friends
28 lutego 2014 - 20:00 - 04
Wypieki Kultury
ul. Stolarskiej 2/4 Warszawa
16 438muzyka
28 lutego, Koncert Pablopavo w Fabryce Trzciny
28 lutego 2014 - 20:00
Fabryka Trzciny
ul.Otwocka 14 Warszawa
16 709muzyka
