SWING CLUB-Krzysia Górniak Quartet
- 23 czerwca 2016, czwartek» 19:00

#
23 czerwca 19:00 | Mazowiecki Instytut Kultury
Wykonawcy:
KRZYSIA GÓRNIAK QUARTET
*Krzysia Górniak */gitara/
*Łukasz Makowski */kontrabas elektryczny, gitara basowa/
*Gniewomir Tomczyk */perkusja/
*Zdzisław Kalinowski */fortepian/
*Adam Ferch *-- prowadzenie koncertu, autor koncepcji artystycznej.
Bilety: 18 zł
Krzysia Górniak, _znana i ceniona gitarzystka jazzowa, jest w trakcie pracy nad nowym albumem _Moments. W trakcie czerwcowego koncertu z cyklu Swing Club zaprezentowany zostanie ten autorski materiał, mimo, iż w postaci płyty ukaże się dopiero jesienią. W tym prawykonaniu Krzysi Górniak towarzyszyć będą kreatywni muzycy: kontrabasista -- Łukasz Makowski i perkusista -- Gniewomir Tomczyk. Gościnnie wesprze ich pianista -- Zdzisław Kalinowski. W pracy nad nową płytą, muzycy z jednej strony czerpią z pozyskanego już doświadczenia muzycznego w zakresie klasyki, jazzu i innych gatunków, a z drugiej -- dążą do odkrywania nowych przestrzeni dźwiękowych. Brzmienie zespołu nawiązuje do stylistyki monachijskiej wytwórni płytowej ECM. To nowoczesne europejskie granie - artyści dzięki podróżom i wykształceniu na międzynarodowych uczelniach (Norwegia, Austria) realizują muzykę na wielu odrębnych płaszczyznach. Krzysia Górniak wnosi do brzmienia zespołu wyjątkowy koloryt, jej delikatność i kobiecość w połączeniu z niezwykłą biegłością muzyczną jest unikatem na światowym rynku.
Krzysia Górniak - urodzona w Olsztynie, „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce" (Jazz Forum 7-8/2006 str. 27) grająca na gitarze elektrycznej, kompozytorka, producentka, aranżerka. Obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą m.in.: w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Wydała 6 płyt, których była kompozytorką, aranżerką i producentką: TALES (2002), ULTRA (2004), GARDEN OF LOVE (2008), EMOTIONS (2008), FEELINGS (2012), TRIBUTE TO NAT KING COLE (2015). Obecnie uczestniczy w wielu projektach, współpracując z takimi muzykami jak m.in.: Maciej Miecznikowski /wokal/, Evangelos Tzimkas /gitara basowa/, Paweł Pańta /kontarbas/, Wojciech Gogolewski /piano/, Ewa Mikulska /wokal/, Zdzisław Kalinowski /piano/, Łukasz Makowski /kontrabas/, Michał Grott /gitara basowa/, Krzysztof Ścierański /gitara basowa/, Wojtek Pilichowski /gitara basowa/, Kuba Badach /wokal/. Kompozycja Krzysi Górniak Blue z płyty Ultra znalazła się w finale konkursu kompozytorskiego International Songwriting Competition 2005, gdzie jurorami byli m.in. Tom Waits, Joss Stone, Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tys. zgłoszonych do finału przeszło tylko 12 piosenek. Pat Metheny o jej pierwszej płycie Tales napisał: _""I have been listening to your CD - and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!" _www.krzysiagorniak.pl
*Łukasz Makowski - *kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz na Griegakademiet w Bergen w Norwegii, na kierunku klasyczny kontrabas solowy. Jest muzykiem ze sporym doświadczeniem zarówno jazzowym jak i klasycznym. Między innymi grał koncerty solowe z Orkiestrą Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz z Bergen Unge Kammerorkester (młodzieżową orkiestrą kameralną). Współpracuje z jednymi z najlepszych muzyków na polskiej, norweskiej, amerykańskiej, szwedzkiej, oraz brytyjskiej scenie jazzowej (USA - Eddie Henderson, John Beasley, U.K - Tony Kofi, Winston Clifford, Norwegia - Alf Wilhelm Lundberg, Norvald Dahl, Szwecja - David Sundby), Piotr Słopecki, Piotr Baron, Jan Freicher, Grzegorz Lewandowski, Krzysia Górniak, Piotr Karol Sawicki, Tomasz Grochot, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Mateusz Śliwa, Michał Borowski, Tomasz Filipczak, Maciej Strzelczyk, Tomasz Grochot, a w latach 2004 -- 2005 współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni (m.in. przy przedstawieniach Muzyka Gershwin, Roxi Bar) W 2014 roku współpracował z Teatrem Rampa w Warszawie w spektaklu MusicaLove. Od 2005 roku stał się częścią środowiska jazzowego w Bergen. W ramach różnych projektów koncertował w klubach Madam Felle (Evans Jazz Club), Vamoos, La Bottega Italiana, oraz Swing'n'Sweet w Bergen. W 2008 i 2009 roku występował na festiwalach jazzowych w Polsce (Świdnickie Noce Jazzowe'08, Świdnica), (Jazz Spring Festival'08, Częstochowa), Norwegii, (Silda Jazz Festival w Haugesund|'08 i 09), Anglii, (London Jazz Festival'08, Londyn), Jazz Festival Katowice'11, oraz na Ukrainie (Jazz Bez Festival'11) z John Beasley European. www.lukaszmakowski.com
Gniewomir Tomczyk -- perkusista, perkusjonalista, pedagog. Jest inicjatorem oraz członkiem wielu projektów muzycznych m.in.: XXANAXX, The Cookies, SteamLove, Pati Cze, Bobby&Gniewix. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą m.in.: The Great Escape, Don't Panic, We're From Poland, Szalone Dni Muzyki - Ameryka, VI Piknik Jazzowy nad Zalewem, Sandomierz by Jazz, Juwenalia Śląskie. Współpracował z takimi muzykami jak m.in.: Piotr Schmidt, Paulina Przybysz, Bartosz Szetela, F.O.U.R.S. Collective, Łukasz Stachurko (Sonar Soul), Serj Tankian (System Of A Down), Simfonia Iuventus (pod batutą Krzysztofa Pendereckiego), Das Warschauer Symphonie-Orchester, Operą i Filharmonią Podlaską. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku w klasie prof. Henryka Mikołajczyka. Ukończył również Policealne Studium Jazzowe im. H. Majewskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Gradziuka. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie perkusji jazzowej prof. Krzysztofa Przybyłowicza.
*Zdzisław Kalinowski *- pianista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale fortepianu. Współpracował min. z: Krzysztofem Ścierańskim, Kazimierzem Jonkiszem, Grzegorzem Piotrowskim, Marcinem Nowakowskim, Grażyną Łobaszewską, Lidią Kopanią, Andre Ochodlo, Bogdanem Kierejszą, Markiem Dyjakiem, Piotrem Machalicą, InGrid, Patrycją Kazadi, Krzysią Górniak (płyta Emotions i Garden of Love), Blue Cafe (gościnnie - płyta Four Seasons), Ajagore (gościnnie - płyta Zimowe Sny), Maciejem Miecznikowskim (aranżacja materiału na płytę Czarodzieje), Adamem Wendtem (aranżacja materiału na płytę Adam Wendt Plays Komeda Smooth), Teatrem My (muzyka do spektakli: Single i Remiksy, Kochanie Na Kredyt, Single po Japońsku), SMOKIE (aranżacje na orkiestrę symfoniczną do muzyki zespołu - premiera w Sali Kongresowej w Warszawie w 2010 roku).
Zdobył I Nagrodę w konkursie Natalii Kukulskiej „Aranżator" za aranżacje utworu Artystki.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator: Piotr Mazur (MIK), 22 586 42 35, p.mazur@mik.waw.pl,
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu i wzroku.
Wydarzeniu towarzyszy pętla indukcyjna.
* * *
Swing Club swoje początki datuje od 2001 roku. W Mazowieckim Instytucie Kultury funkcjonuje od 2013 roku. W latach 2013-2015 odbyło się w jego ramach 41 koncertów, w których wystąpiło ponad 200 wykonawców. Koncerty Swing Club realizowane są na ogół w ostatni czwartek miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). W roku 2016 przewidzianych jest jeszcze 7 spotkań, w następujących terminach: 28 kwietnia, 19 maja, 23 czerwca, 29 września, 27 października, 24 listopada *oraz *22 grudnia.
W ramach Swing Clubu prezentowana jest przede wszystkim muzyka rozrywkowa wykonywana przez czołowych przedstawicieli tego gatunku wywodzących się głównie z polskiej sceny muzycznej. Nie brakuje jednakże i zagranicznych wykonawców.
W ostatnich trzech latach w koncertach udział wzięli m.in. Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Włodzimierz Nahorny, Bogdan Hołownia, Wojciech Kamiński, Andrzej Jagodziński, Maciej Strzelczyk, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Beatriz Blanco, Marek Walawender, Leszek Potasiński, Janusz Strobel, Anatol Wojdyna, Zbigniew Jaremko, Cezariusz Gadzina, Aleksander Michalski, Wiesław Wysocki, Paweł Tartanus, Jerzy Bartz, Paweł Pańta, Wojciech Pulcyn, Andrzej Zielak, Janusz Szrom, Dorota Curyłło, Agnieszka Wilczyńska, Joanna Morea, Mark Shepherd, Michael "Patches" Stewart i zespoły: Old Timers, Blues Fellows Swingin' Band, The Warsaw Dixielanders, Dixie Warsaw Jazzmen, Ragtime Jazz Band, Warszawa Kyiw Express, Asocjacja HAGAW, Swing Workshop, Andrzej Jagodziński Trio, L. A. Trio Bogdana Hołowni, Trio Filipa Wojciechowskiego, Singin' Birds, Atom String Quartet.
Ta plejada znanych solistów i zespołów już w dużym stopniu definiuje charakter programowy koncertów. Mimo konkretnie określającej nazwy -- Swing Club nie ogranicza się tylko do „starego, dobrego jazzu" czyli dixielandu i swingu ale jest otwarty na inne historycznie sprawdzone gatunki muzyczne (muzyka latynoska, etniczna, rozrywkowa -- od lat dwudziestych XX w. poprzez polskie przed- i powojenne oraz współczesne przeboje, piosenkę literacką i autorską). Ta różnorodność muzyczna otwiera drzwi Swing Club'u także muzykom jazzowym młodego pokolenia, poszukującym nowych brzmień oraz środków wyrazu.
Publiczność Swing Clubu można określić jako „wielką, muzyczną rodzinę", nie tylko z tego względu, że w spotkaniach uczestniczą zarówno muzycy, jak i ich rodziny oraz kręgi przyjaciół, ale też z powodu otwartości projektu na nowych odbiorców, szczególnie słuchaczy młodego pokolenia, którzy licznie pojawiają się na koncertach.
Inicjatorem, gospodarzem i autorem koncepcji artystycznej spotkań Swing Clubu od 2008 r. jest, będący autorytetem w środowisku jazzowym, Adam Ferch -- zasłużony propagator jazzu. W 1954 r. współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego, Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 do 1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Pomorskiej w Bydgoszczy, Śląskiej w Katowicach i innych. Ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.
NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI
19 kwietnia 2015 - 18:00
Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli
ul. Rakowiecka 61 Warszawa
14 070muzyka
Zapraszamy do Tanga
19 kwietnia 2015 -
Wawerskie Centrum Kultury
Żegańska 1a Warszawa
13 529muzyka
Niedzielne Spotkanie z Jazzem Tradycyjnym w Szóstej Po Południu
19 kwietnia 2015 - 19:30
Szósta Po Południu Klub jazzowy · Bar ·
ul.Szpitalna 5 Warszawa
16 721muzyka
Piwna Niedziela * Dyskoteka * Karaoke * MULTIPUB * 19.04.2015
19 kwietnia 2015 - 20:00 - 04
Multipub pod Grubą Kaśką
al. Solidarności 68A Warszawa
16 465muzyka
Koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej w Tawernie Korsarz
19 kwietnia 2015 - 19:00
Tawerna Korsarz
ul. Gostyńska 45 Warszawa
14 889muzyka
Włodzimierz Nahorny, Anna Sroka – Hryń - Billie Holiday Lady Day w Domu Kultury Kadr
19 kwietnia 2015 - 17:00 - 19
Dom Kultury KADR
ul. P. Gintrowskiego 32 Warszawa
34 073sztuka
Warsztaty taneczne z Santi Bello
18 kwietnia 2015 - 10:30
Dom Kultury Zacisze
ul. Blokowa 1 Warszawa
13 792samorozwój
CULTURE CLASH - MULTI-CULTI MUSIC BATTLE
18 kwietnia 2015 - 22:00
Mandala
ul. Emilii Plater 9/11 Warszawa
14 377muzyka
MICHAŁ WIERBA DOPPELGANGER w Szóstej po Południu
18 kwietnia 2015 - 20:00jest więcej terminów
Szósta Po Południu Klub jazzowy · Bar ·
ul.Szpitalna 5 Warszawa
16 987muzyka
Kolacja Mistrzów: Weiss + Adre'n'Alin, Szum, Avtomat, Dzik
18 kwietnia 2015 - 22:00
Kamienica Brzozowa 37
Brzozowa 37 Warszawa
14 907muzyka
* Dyskoteka * Karaoke * MULTIPUB * WARSZAWA * 18.04.2015 *
18 kwietnia 2015 - 20:00 - 04
Multipub pod Grubą Kaśką
al. Solidarności 68A Warszawa
16 062muzyka
Koncert z cyklu "Nowa scena – KOMEDA na Bielanach” - "Królowie Disco”
18 kwietnia 2015 - 18:00
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Goldoniego 1 Warszawa
14 745muzyka
"KRÓLOWIE DISCO” - NAJWIĘKSZE PRZEBOJE LAT 80-tych
18 kwietnia 2015 - 18:00
Bielański Ośrodek Kultury
Goldoniego 1 Warszawa
14 607muzyka
Celtycka zabawa z Sercem dla chorego Serca w Tawernie Korsarz
18 kwietnia 2015 - 20:00
Tawerna Korsarz
ul. Gostyńska 45 Warszawa
15 029muzyka
Flamenco Night w VarsoVie
17 kwietnia 2015 - 20:00
Varso Vie
Plac Konstytucji 2 Warszawa
13 992muzyka
Jazz w Forcie
17 kwietnia 2015 - 19:30
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego
Stefana Czarnieckiego 51 Warszawa
13 763muzyka
FUTURE SHOCK x DRUM&BASS vs. HARDCORE
17 kwietnia 2015 - 22:00
Kamienica Brzozowa 37
Brzozowa 37 Warszawa
13 722muzyka