EtnoKraków/Rozstaje 2025: Buen Camino! Dobrej drogi!
- 28 czerwca 2025, sobota

Ibrahim Trio / Chór w Kontakcie / Damasiewicz & Wania: The Way, the Truth and the Life - according to Artur Olender - koncert charytatywny na rzecz muzycznej edukacji dzieci i młodzieży
EtnoKraków/Rozstaje 2025: Buen Camino! Dobrej drogi!
cz. I: Ibrahim Trio: Wassim Ibrahim / Joachim Mencel / Szymon Madej
cz. II: Chór w Kontakcie
cz. III: Piotr Damasiewicz & Dominik Wania: The Way, the Truth and the Life - according to Artur Olender
Koncert charytatywny na rzecz muzycznej edukacji dzieci i młodzieży
: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :: :
Centrum Kongresowe ICE Kraków | 28 czerwca 2025 | 19.00
Koncert charytatywny Buen Camino! Dobrej drogi! (28.06, ICE Kraków) na rzecz muzycznej edukacji dzieci i młodzieży – to święto muzyki etnojazzowej i improwizowanej. Na scenę EtnoKraków/Rozstaje w podwójnej roli powróci Wassim Ibrahim – syryjski pieśniarz, kompozytor, instrumentalista i dyrygent. Poprowadzi wielokulturowy i wielonarodowy Chór w Kontakcie, czerpiący z bogactwa muzyki orientalnej, wykonujący m.in. kompozycje z Afryki, Ameryki i Dalekiego Wschodu, ale też muzykę renesansową i utwory znane ze współczesnych produkcji filmowych. Syryjski artysta wystąpi też z nowym, międzynarodowym etnojazzowym projektem: Ibrahim Trio (Ibrahim / Mencel / Madej).
Scenę muzyki improwizowanej i jazzowej reprezentować będzie też duet: Piotr Damasiewicz (trąbka) i Dominik Wania (fortepian). Artyści zaprezentują materiał z albumu: The Way, The Truth, and The Life – According to Artur Olender. Nakreślone w tytule przez kompozytora: droga, prawda i życie to wytyczne dla artystów, którzy z niezwykłą wrażliwością odczytują i interpretują otwartą partyturę Olendra – artysty nastawionego na duchowy wymiar muzyki.
Dochód z koncertu przekazany będzie przez organizatora wydarzenia: Fundację Buen Camino! na cel charytatywny: wsparcie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.
część I: IBRAHIM TRIO
Ibrahim Trio to wyjątkowa fuzja trzech mistrzowskich solistów – Wassima Ibrahima (śpiew, oud), Joachima Mencla (lira korbowa, fortepian) i Szymona Madeja (perkusja). Sercem ich repertuaru jest orientalny etnojazz, gatunek łączący bogate wschodnie melodie i rytmy ze współczesnymi interpretacjami jazzowymi. Eklektyczna fuzja instrumentów tria, od starożytnego oudu i liry korbowej po jazzową perkusję i fortepian, uduchowione, improwizowane frazy wokalne i instrumentalne – tworzą niezwykłej urody dźwiękowy gobelin. Koncert promował będzie debiutanckie wydawnictwo tria: Live at Manggha / East Meets West – muzyczne spotkanie wschodnich i zachodnich tradycji muzycznych.
Wassim Ibrahim – śpiew, oud
Joachim Mencel – lira korbowa, fortepian
Szymona Madej – perkusja
Joachim Mencel
Uznany polski pianista jazzowy, kompozytor i pionier w wykonywaniu jazzu na lirze korbowej. Profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Mencel jest wysoko ceniony za swoje innowacyjne kompozycje i współpracę z czołowymi artystami jazzowymi na całym świecie. Jego twórczość łączy polskie tradycje muzyczne ze współczesnym jazzem i muzyką świata.
Wassim Ibrahim
Pochodzący z Syrii multiinstrumentalista, doktor muzyki, kompozytor, wokalista i wirtuoz gry na oudzie, znany z mistrzowskiego łączenia tradycyjnej muzyki orientalnej z nowoczesnymi stylami. Uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielkokulturowości za rok 2019 – w docenieniu jego pracy artystycznej, naukowej, społecznej i pedagogicznej. Jego muzyka niesie bogate dziedzictwo Lewantu, jednocześnie przesuwając granice współczesnego etnojazzu.
Szymon Madej
Wszechstronny polski perkusista jazzowy, znany z dynamicznej techniki i różnorodnych źródeł inspiracji. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Zdobył wiele prestiżowych nagród jazzowych, współpracował z wybitnymi muzykami w Polsce i poza jej granicami. Jego rytmiczna wszechstronność dodaje charakterystycznego pulsu do brzmienia Ibrahim Trio.
część II: CHÓR W KONTAKCIE
Chór w Kontakcie pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima pojawił się na muzycznej mapie Krakowa wiosną 2015 roku. Zarówno w odniesieniu do prezentowanego repertuaru, jak i składu osobowego chóru, przyświeca mu idea różnorodności i wielokulturowości. W repertuarze Chóru w Kontakcie znaleźć można zarówno utwory wielkich kompozytorów – Bacha czy Mozarta, muzykę renesansową, utwory znane z filmów, jak i melodie tradycyjne z całego świata. Chór czerpie garściami z bogactwa muzyki orientalnej, ale wśród wykonywanych przez niego utworów nie brakuje kompozycji z Afryki, Ameryki czy Dalekiego Wschodu. Jego koncerty zabierają słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata, przybliżają to, co obce i otwierają oczy na to, co nieznane. Do chóru może wstąpić każdy niezależnie od wykształcenia muzycznego, wieku i narodowości.
część III: Piotr Damasiewicz & Dominik Wania: The Way, the Truth and the Life – According to Artur Olender
Dwaj wybitni improwizatorzy: trębacz Piotr Damasiewicz – Damas i pianista Dominik Wania – z koncertem promującym ich pierwszą duetową płytę: The Way, the Truth, and the Life – According to Artur Olender. To muzyczne rozważania artystów nad tytułowymi: drogą, prawdą i życiem inspirowane utworami Artura Olendra – kompozytora, producenta, wydawcy, artysty nastawionego na duchowy wymiar muzyki. Wcześniej – w autorskiej fonograficznej kolekcji Buen Camino Olender wydawał również utwory utrzymane w konwencji progresywnego rocka.
Tak o nowym projekcie w „Dwójce” Polskiego Radia mówił Piotr Damasiewicz: „To muzyka inspirowana treściami ewangelicznymi, zapraszająca do podróży w głąb sfery duchowości i medytacji nad sprawami fundamentalnymi takimi jak: Bóg, prawda, piękno i dobro. Wierzymy, że będzie niezapomnianym przeżyciem kontemplacyjnym, właściwym dla charakteru tych kompozycji.”
Na łamach „Jazz Forum” Anna Ruttar natomiast zapewnia nas: „To muzyka drogi, w której chodzi o to, by się zaangażować i iść. Czy będzie to dosłowna wędrówka, czy metafora życia jako wędrówki, a może podróż wewnętrzna, spirytualna – tego nie musimy rozstrzygać. Wokół szesnastu kompozycji Artura Olendra muzycy nakreślili transcendentne impresje. Jest tu i podniosłość hymnodii (Anthems of Love, Metanoia) i medytacyjny minimalizm (En Arche), przekraczanie obszarów, pozostawianie miejsca dla znaczenia i namysłu. Kunszt obu muzyków jest bezdyskusyjny i doskonale działa w służbie refleksyjności.”
Wyruszmy wspólnie w tę wędrówkę!
Piotr Damasiewicz – trąbka
Dominika Wania – fortepian
Artur Olender – kompozycje
Piotr Damasiewicz
Kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki. Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Dominik Wania
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Jest laureatem m.in. dwóch statuetek Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku), nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną. Artysta nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie.
Artur Olender
Kompozytor, autor tekstów, producent, wydawca. Artysta nastawiony na duchowy wymiar muzyki. Współtwórca albumu The Way, the Truth, and the Life - According to Artur Olender (Damasiewicz / Wania / Olender). W autorskiej fonograficznej kolekcji Buen Camino Olender wydawał również nagrania utrzymane w konwencji pop-rockowej, nawiązujące czasem do stylistyki progresywnego rocka. W projektach tych wszystkie kompozycje i teksty są autorstwa Olendra. Jego trzy pierwsze płyty (sygnowane nazwiskiem artysty) nie były dostępne w obiegu cyfrowym (Twarz, 2010; Snu cień, 2012; Droga, 2017). Kolejne, sygnowane marką Buen Camino (Buen Camino, 2019; Warto żyć, 2022; Noc ciemna, 2023) realizowane były przez muzyków zaangażowanych na co dzień w innych zespołach, pod przewodnictwem producenta Marcina Borsa i są dostępne na wszystkich platformach streamingowych oraz na stronie www.buencamino.pl
:: :: :: :: :: :: :: :: :: :
Buen Camino! Dobrej drogiI!
:: koncert charytatywny na rzecz edukacji muzycznej dzieci i młodzieży
:: wydarzenie towarzyszące 27. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2025
:: organizator: Fundacja Buen Camino!
:: partner: ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie oraz Centrum Głosu
Michael Winograd Plays TANZ!
26 czerwca 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 130.00zł
Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24 Kraków
135muzyka
Nachum - Pękala, Bilińska, Rzepka, Zylberberg
26 czerwca 2025 - 22:00 | KUP-BILET | 130.00zł
Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24 Kraków
134muzyka
Recital Akordeonowy - Jacek Kopiec
26 czerwca 2025 - 18:30 | KUP-BILET | 10.00zł
Klub Płaszów
Gumniska 32 Kraków
138muzyka
Muzyka Hansa Zimmera
27 czerwca 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 119zł
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego
ul. Świętego Tomasza 43 Kraków
116 181teatr
Light, Love, Life & Family - Maya Belsitzman, Matan Ephrat i goście
27 czerwca 2025 - 18:00 | KUP-BILET | 150.00zł
Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24 Kraków
144muzyka
Ziryab Trio: Zohar Fresco, Taiseer Elias, Nassim Dakwar
27 czerwca 2025 - 21:00 | KUP-BILET | 130.00zł
Krużganki Kościoła św. Katarzyny
ul. Augustiańska 7 Kraków
158muzyka
In the City of God - Frank London i przyjaciele
27 czerwca 2025 - 22:00 | KUP-BILET | 130.00zł
Klub Hevre
ul. Meiselsa 18, (sala: poziom +1) Kraków
149muzyka
Herman, Topa i Dziuba w Komedii Teatralnej
28 czerwca 2025 - 16:00 | KUP-BILET | 135zł 19:00 | KUP-BILET | 135zł
Kino Kijów Centrum
Al. Krasińskiego 34 Kraków
35 959teatr
A, to ci pasztet! Spektakl komediowy
28 czerwca 2025 - 16:00 | KUP-BILET | 80zł
Piwnica pod Baranami
Rynek Główny 27 Kraków
235teatr
Kraków mroczny i ponury… czyli dewiacje, alkohol i tortury – spacer dla dorosłych | Kraków na okrągło
28 czerwca 2025 - 18:30 | KUP-BILET | 20.00zł
Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2 Kraków
163muzyka
Koncert kantorów: „Będę chwalił Pana póki żyję, będę śpiewał Bogu memu póki dni moich”
29 czerwca 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 150.00zł
Synagoga Tempel
ul. Miodowa 24 Kraków
121muzyka
Rynkowe pałace – superpiątka | Kraków na okrągło
29 czerwca 2025 - 15:00 | KUP-BILET | 20.00zł
Krakowskie Forum Kultury
ul. Mikołajska 2 Kraków
166muzyka
Szalone lata 20, lata 30...
29 czerwca 2025 - 18:30 | KUP-BILET | 150.00zł
Restauracja Piwnica pod Złotą Pipą
Floriańska 30 Kraków
40muzyka
Pokaz iluzji dla całej rodziny
4 lipca 2025 - 19:15 | KUP-BILET | 59zł
Sala Teatralna Centrum Kultury św. Jadwigi
ul. Łokietka 60 Kraków
235 835teatr
Że co, ja nie dam rady! Komediowe Show Improwizowane
5 lipca 2025 - 17:00 | KUP-BILET | 49zł 20:00 | KUP-BILET | 49zł
Klub Buda
ul. Czapskich 2 Kraków
29 375teatr
Testy Nowego Programu
10 lipca 2025 - 19:00 | KUP-BILET | 50zł
Klub Buda
ul. Czapskich 2 Kraków
1 409teatr