
Płeć a prawo
- 13 listopada 2012, wtorek» 18:00
Spotkanie z Anną Grodzką i Lalką Podobińską dotyczące projektu ustawy o uzgodnieniu płci
Spotkanie z Anną Grodzką i Lalką Podobińską dotyczące projektu ustawy o uzgodnieniu płci poprowadzi Anna Lenbensztejn.
Zagadnienie tożsamości płciowej jest ważne nie tylko w sztuce czy literaturze, lecz także (a właściwie przede wszystkim) w prawie i naukach społecznych. W maju 2012 do Sejmu wniesiony został projekt ustawy o uzgodnieniu płci, ktory od początku stał się przedmiotem żywej debaty w mediach. Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Anną Grodzką, reprezentującą ow projekt obywatelski w Sejmie, oraz Lalką Podobińską, prezeską Fundacji Trans-Fuzja, ktora wspołpracowała przy przygotowaniu projektu.
Jednym z głownych problemow osob transseksualnych oraz interseksualnych w Polsce jest brak ustawy kompleksowo regulującej procedurę uzgodnienia rozbieżności między tożsamością płciową a płcią metrykalną.
Projekt ustawy o uzgodnieniu płci, złożony do laski marszałkowskiej przez Ruch Palikota, dotyczy osob, ktore odczuwają swoją płeć psychiczną jako sprzeczną z płcią metrykalną.
Celem projektowanej ustawy jest umożliwienie tym osobom pełnej identyfikacji prawnej z płcią odczuwaną psychicznie poprzez stworzenie odrębnej procedury sądowej, ktora umożliwi uznanie tożsamości płciowej jako podstawy do określenia płci osob, u ktorych występuje niezgodność między ich tożsamością płciową a płcią metrykalną.
W projektowanej ustawie termin „uzgodnienie" oznacza usunięcie niezgodności określonej płci w akcie urodzenia i oznaczenie jej zgodnie z rzeczywistością społeczną. W tym przypadku sąd w postępowaniu nieprocesowym uzgadnia płeć, a więc określa płeć osoby na podstawie jej tożsamości płciowej.
Jako płeć metrykalną projekt ustawy definiuje płeć wpisaną do aktu urodzenia (art. 2 ust. 1), natomiast jako tożsamość płciową definiuje głęboko odczuwane wewnętrzne i indywidualne doświadczenie własnej płciowości, ktore odpowiada (lub nie) płci metrykalnej, włączając w to osobiste odczucie własnej cielesności (ktore może prowadzić do modyfikacji wyglądu zewnętrznego lub biologicznych funkcji metodami medycznymi, chirurgicznymi lub innymi) i inne formy wyrażania własnej płciowości. Definicja ta jest zapożyczona z Zasad Yogyakarty, czyli Zasad dotyczących stosowania międzynarodowego prawa praw człowieka w stosunku do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.
Projekt ustawy wyczerpująco określa także skutki prawne postanowienia sądu o uzgodnieniu płci zarowno w odniesieniu do sfery publicznoprawnej, jak i sfery stosunkow cywilnych.
Zamierzeniem projektowanej ustawy jest zmiana podejścia do rozumienia kryterium płci w polskim prawie poprzez uwzględnianie nie tylko cech biologicznych (czyli biologiczno-morfologicznej budowy ciała), ale w rownym stopniu psychiki i roli społecznej konkretnej osoby.
W celu skuteczniejszej ochrony praw jednostki, w szczegolności jej integralności psychicznej i fizycznej czy wolności od nieludzkiego lub poniżającego traktowania, projekt ustawy zakazuje stosowania wymogu uprzedniego poddania się jakiejkolwiek interwencji medycznej, hormonalnej bądź chirurgicznej na etapie postępowania sądowego. Potwierdza tym samym potrzebę ochrony osob transseksualnych i interseksualnych przed przymusową interwencją lekarską.
Anna Grodzka jest pierwszą otwarcie transseksualną parlamentarzystką w Polsce i trzecią na świecie. Po wyborach parlamentarnych w 2011 roku objęła funkcję wiceprzewodniczącej klubu poselskiego Ruchu Palikota, wiceprzewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środkow Przekazu, wiceprzewodniczącej Parlamentarnej Grupy Kobiet, a także członkini sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, psycholożką o specjalności: psychologia kliniczna. Była wspołzałożycielką i drugą prezeską Fundacji Trans-Fuzja.
Lalka Podobińska jest doktorem nauk farmaceutycznych w zakresie medycyny społecznej. Przez wiele lat była nauczycielem akademickim oraz pełniła funkcję członka zarządow rożnych organizacji społecznych. Wspołzałożycielka, wieloletnia wiceprezeska, a obecnie prezeska Fundacji Trans-Fuzja, działającej na rzecz osob transpłciowych. Wspołprowadzi grupę wsparcia dla osob transseksualnych oraz spotkania filmowo-dyskusyjne. Zajmuje się popularyzowaniem wiedzy w zakresie transpłciowości, publikując artykuły na ten temat oraz prowadząc prezentacje, seminaria i warsztaty.
W ramach Podzielmy się Kolekcją!
Projekt oraz organizowane w jego ramach wydarzenia są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środkow Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
bilety:
wstęp wolny

Speed Dating w Krakowie (25-35 lat)
20 lipca 2025 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
26 526samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (36-49 lat)
19 lipca 2025 - 17:00
Bikershot Pub
ul. Czarnowiejska 6 Kraków
7 822samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (30-40 lat)
13 lipca 2025 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
23 542samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (20-29 lat)
12 lipca 2025 - 17:00
Bikershot Pub
ul. Czarnowiejska 6 Kraków
24 075samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (25-35 lat)
6 lipca 2025 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
15 077samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (36-49 lat)
5 lipca 2025 - 17:00
Bikershot Pub
ul. Czarnowiejska 6 Kraków
22 606samorozwoj
Szybkie Randki w Krakowie (+45 lat)
3 lipca 2025 - 19:00
Chicago Bar
Sławkowska 11 Kraków
15 165samorozwoj
Depresja tutaj nie mieszka, czyli jak wzmacniać odporność psychiczną i zapobiegać depresji?
30 czerwca 2025 - 17:00
Instytut Cervantesa
Kanonicza 12 Kraków
15 675samorozwoj
Speed Dating w Krakowie (30-40 lat)
29 czerwca 2025 - 18:00
Classic Rock Club
Rajska 24 Kraków
20 170samorozwoj
