VI Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka
Krasnostawski Dom Kultury
Krasnystaw » ul. Okrzei 10 » NA MAPIE
- 9 maja 2025, piątek

#
Krasnostawski Dom Kultury, Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, który objął Honorowy Patronat nad festiwalem oraz Miasto Krasnystaw zapraszają na VI Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka, który odbędzie się w dniach 9-11 maja 2025 roku w Krasnostawskim Domu Kultury.
Tegoroczna edycja to kontynuacja muzyczno-literackiego festiwalu, zapoczątkowanego przez Mariusza Kargula – krasnostawskiego animatora kultury, dziennikarza, prozaika i publicystę. Pierwsza odsłona wydarzenia miała miejsce czternaście lat temu, a jego powrót jest hołdem dla bezinteresownej działalności Mariusza oraz promocją twórczości patrona festiwalu, poety Stanisława Bojarczuka.
Podczas wydarzenia publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich z cenionymi pisarzami, wernisażu fotografii, pokazie filmowym oraz koncertach artystów reprezentujących różne gatunki muzyczne – od jazzu, przez alternatywny pop, po muzykę eksperymentalną. FSK to także okazja do wspólnej zabawy podczas plenerowej potańcówki na Rynku Miejskim.
Festiwal poprowadzi Agnieszka Krawiec z Polskiego Radia Lublin. Bilety na poszczególne wydarzenia oraz karnety obejmujące całość programu dostępne są w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury.
Partnerami wydarzenia na ten moment są: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw, Sala Zabaw Hop-Bęc oraz Wemax Polska. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników literatury, muzyki i sztuki na trzy dni pełne inspirujących spotkań i artystycznych doznań.
Program wydarzeń
9 MAJA 2025 (piątek)
Krasnostawski Dom Kultury
17:00 – Wernisaż wystawy fotografii „Obraz i słowo” – Tomek Sikora
Galeria | Wstęp wolny
Tomek Sikora - światowej sławy fotograf, znany z niekonwencjonalnych i emocjonalnych projektów fotograficznych. Współpracował z największymi markami i tworzył kultowe kampanie reklamowe. Jego prace łączą obraz z narracją, tworząc unikalne historie wizualne.
„Obraz” to 60 zdjęć Tomka Sikory, o którym nie trzeba przecież pisać, że to znakomity fotograf. Artur Wolski, znakomity animator kultury, zaprosił 58 osobowości ze świata, który zna najlepiej, czyli ze świata kultury. Każda z Twórców został poproszony o napisanie tekstu do wybranego przez siebie zdjęcia Tomka Sikory. Powstały teksty szczególne, często niezwykle osobiste. „Słowo”. Mają różnorodną formę – epika, liryka i dramat. Łączy je szczerość. Wszystkie zostały napisane odręcznie. To cenne, ponieważ gest Twórcy znaczy wiele, nie tylko jest śladem konkretnego człowieka, ale jest wyrazem szczególnego autentyzmu.
Zdjęcia Tomka Sikory prezentowane na wystawie powstały w latach 2004 – 2022, w Warszawie, Paryżu, Aix-en-Provence, Stambule, Kazimierzu Dolnym, Świnoujściu, Nowym Jorku, Tarnowie, Sofii, Drohobyczu, San Paulo, Atenach, Nashville, Maroko.
Artysta – wędrowiec, który kadruje świat, żeby zatrzymać czas, konkretną sytuację. Może być intrygująca, ciekawa, absurdalna… Sikora w spisanej rozmowie z Dorotą Wodecką („Kapitalnie”) mówi o zdjęciach reportażowych: „jest to lekkość przewidywania sytuacji, która zaraz wydarzy się i zniknie, więc trzeba ją natychmiast uchwycić”. Ważne są emocje i dzielenie się emocjami z innymi ludźmi. Po to jest dla Tomka Sikory fotografia.
18:00 – Pokaz filmu „Wróbel” i spotkanie autorskie – Jacek Borusiński
Sala widowiskowa | Bilet: 15 zł
Jacek Borusiński - Rocznik 1972. Głównie aktor, ale również reżyser i scenarzysta. Z wykształcenia teatrolog. W latach 1991-95 współtworzył katowicki Teatr „Gugalander”. W roku 1995 jeden z założycieli Stowarzyszenia Teatr „Epty’a”, produkującego spektakle pod szyldem „Mumio”. Zagrał w ponad 30 filmach. W 2006 roku napisał scenariusz i wyreżyserował swój autorski film Hi Way. Współpracował z Festiwalem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Wydziałem Radia i Telewizji UŚ w Katowicach i Szkołą Wajdy w Warszawie. 0d 2005 roku współtworzył legendarną już kampanię reklamową dla firmy Polkomtel. Z ostatnich produkcji szczególnie ceni sobie współpracę z Tomkiem Gąssowskim, w filmie którego mógł zagrać postać Remka Wróbla prezentując nie tylko komediowe ale również dramatyczne umiejętności. Obecnie pracuje nad najnowszym spektaklem MUMIO, jak również nad własną produkcją filmową - serialem ONA i ON do którego napisał scenariusz. Na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za główną rolę męską ( „Wróbel” reż. Tomasz Gąssowski).
„Wróbel” (2024) to polski dramat komediowy w reżyserii Tomasza Gąssowskiego, opowiadający historię Remka Wróbla – listonosza z prowincji, który wiedzie spokojne życie. Jego codzienność zmienia się, gdy pojawia się atrakcyjna sąsiadka oraz nieznany wcześniej dziadek. Film porusza temat dojrzewania, zmiany i odkrywania nieznanych stron życia, łącząc humor z refleksją nad małomiasteczkową rzeczywistością.
20:30 – Koncert – Sam Kowalski
Sala widowiskowa | Bilet: 20 zł
Sam Kowalski to solowa odsłona Mateusza Kowalskiego, znanego z wielu składów, współtworzących środowisko polskiej muzyki tradycyjnej i folkowej (Radical Polish Ansambl, Tęgie Chłopy, Strug Kompania, Monodia Polska, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Nicponie), wyróżniona nagrodą specjalną Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w konkursie Nowa Tradycja w 2024 roku. Na koncercie zagrane i zaśpiewane będą melodie oberkowe, głównie z okolic podradomskiej Przysuchy, nauczone od skrzypków i śpiewaczek starego pokolenia w trakcie trwającego od ponad dekady procesu zgłębiania muzyki tradycyjnej w przekazie ustnym. Zazwyczaj śpiewanie i grane na skrzypcach, tym razem zabrzmią w towarzyszeniu miniaturowej gitary klasycznej.
Wizualnym dopełnieniem koncertu będzie film, zarejestrowany we współpracy z Garym Gwaderą na kasecie VHS podczas objazdu podprzysuskich wsi w dzień Bożego Ciała 2024 roku.
10 MAJA 2025 (sobota)
Krasnostawski Dom Kultury, Rynek Miejski
16:00 – Spotkanie autorskie – Stefan Darda
Galeria | Wstęp wolny
Stefan Darda - jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy, znany z umiejętnego budowania napięcia, mrocznego klimatu i realistycznych wątków obyczajowych. Jego twórczość często porównywana jest do prozy Stephena Kinga i Stefana Grabińskiego, a sam autor czerpie inspiracje zarówno z klasycznych horrorów, jak i z polskiego folkloru.
Zadebiutował w 2008 roku powieścią „Dom na Wyrębach”, która szybko zdobyła uznanie czytelników i krytyków, stając się jednym z najważniejszych polskich horrorów XXI wieku. W kolejnych latach stworzył m.in. cykl „Czarny Wygon”, opowiadający o przeklętej wiosce na Roztoczu, a także thrillery z elementami grozy, takie jak „Nowy dom na Wyrębachဴ” czy „Przebudzenie zmarłego czasu”.
Jego książki wielokrotnie nominowano do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, a za swoją twórczość otrzymał Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego oraz Nagrodę Nautilus.
Darda jest z wykształcenia politologiem, ukończył także szkołę muzyczną w klasie fortepianu, co – jak sam przyznaje – sprawia, że nie znosi fałszu w żadnej postaci. Prywatnie pasjonuje się górami, żeglarstwem i snookerem, a jego wiernym towarzyszem jest pies rasy husky o imieniu Brat.
18:00 – Muzyczno-słowny monodram „Tristis Diabolus, czyli Diabeł Frasobliwy” – Paweł Szamburski
Sala widowiskowa | Bilet: 20 zł
Paweł Szamburski - muzyk związany z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha. Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym - dla filmu, teatru, kina niemego, tańca współczesnego czy słuchowisk. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.
„Tristis Diabolus” to trzecia solowa realizacja Pawła Szamburskiego – po „Ceratitis Capitata” (debiutancki album poświęcony muzyce liturgicznej basenu Morza Śródziemnego) oraz „Uroboros” (poświęcony obrzędom przejścia). „Tristis Diabolus” jest z kolei muzyczno-słowną opowieścią, w której Szamburski, wsparty niezwykłymi tekstami Marcina Wichy, dotyka kulturowego fenomenu diabła, czorta i biesa. Teksty te, dziś nabierające dodatkowego znaczenia, pozostają wyjątkowym świadectwem wrażliwości i talentu ich autora, którego tak niedawno pożegnaliśmy.
W formie swoistego monodramu, czarownych gawęd, bajań i przyśpiewek artysta bada cienkie linie wyznaczające granice dobra i zła. Próbuje poznać i odciążyć pradawną postać Diabła zdejmując z niego odwieczne, kulturowe brzemię. Momentami stara się w niego wcielić, wesprzeć, współodczuwać lub utożsamić. Wszystko odbywa się w spójnej narracji, którą wyznaczają kolejne utwory Wichy.
Spoglądamy zatem na Diabła w wielu odcieniach, na jego symboliczne narodziny i żywot, na jego odwieczne z człowiekiem porachunki. Aby w końcu dostrzec w nim ofiarę czy wręcz trawestację Chrystusa frasobliwego, który dźwiga ciężar grzechów wszelkich i jest już tym zwyczajnie zmęczony, jest smutny.
20:00 – Potańcówka „U Stanisława Bojarczuka” – Kapela Agopsowicza
Rynek Miejski | Wstęp wolny
Kapela Agopsowicza – Miłośnicy i praktycy kajockiej muzyki skrzypcowej. Grają do tańca i posłuchu, prowadzą warsztaty skrzypcowe, śpiewacze i bębnowe. Współpracują z ostatnimi wiejskimi mistrzami, a po godzinach szukają odpowiedzi na pytanie, jak sprawić, by granie szło do nieba. Skład kapeli: Antek Hasso-Agopsowicz, Witek Wojciechowski, Marta Gotfryd.
11 MAJA 2025 (niedziela)
Krasnostawski Dom Kultury
15:00 – Spotkanie autorskie – Wit Szostak
Galeria | Wstęp wolny
Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów, filozof, mąż mądrej kobiety i ojciec trójki wspaniałych dzieci. W czasie wykradzionym rodzinie i sobie samemu stara się praktykować filomitię. Dawniej pisanie i filozofowanie traktował jako osobne ścieżki. Od niedawna, dzięki mitowi, ścieżki te przecinają się i sąsiadują.
Opublikował szesnaście książek z literatury pięknej, ostatnio ukazały się „Cudze słowa” (2020) i „Szczelinami” (2022) za które otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej Nike. Autor trylogii krakowskiej. Na podstawie powieści „Dumanowski” Jan Klata wyreżyserował całodzienne słuchowisko na antenie Radia Kraków, a w Teatrze Starym w Krakowie przygotowano dwie inscenizacje.
Jego książki były nagradzane nagrodami im. Jerzego Żuławskiego i Janusza A. Zajdla, nominowane były do Paszportów Polityki i Literackiej Nagrody Nike. W 2019 został laureatem konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu, pisząc dramat „Pogłosy”, swój pierwszy tekst dla teatru. Jako Dobrosław Kot publikuje teksty filozoficzne.
17:00 – Spotkanie autorskie – Igor Brejdygant
Sala widowiskowa | Wstęp wolny
Igor Brejdygant – pisarz, scenarzysta i reżyser, twórca popularnych kryminałów, takich jak „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa”, „Układ”, „Wiatr”, „Splątanie” czy „Spirala”. Jego książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników, a wiele z nich doczekało się ekranizacji. W szczególności seriale Szadź i Rysa zdobyły popularność wśród fanów kryminału i thrillerów psychologicznych.
Jako scenarzysta Brejdygant współtworzył m.in. takie produkcje jak „Zbrodnia” (reż. Greg Zgliński), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik), „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski) oraz „Paradoks” (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). Ponadto pracował przy serialach „Ultraviolet”, „Belle Epoque”, a także zrealizował filmy dokumentalne w ramach cyklu „Szaleńcy Pana Boga”, takie jak „Bracia”, „Kazanie nad czarną rzeką” i „Latawiec”.
19:00 – Koncert finałowy – Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Sala widowiskowa | Bilet: 60 zł
Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski - koncert duetu jest fuzją osobowości zwycięzców plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Wokalistka i Gitarzysta Roku. Pokazuje on, jak wiele może się zadziać na scenie i w dźwiękach przy użyciu dwóch podstawowych instrumentów: gitar i głosu. Program koncertu obejmuje najbardziej znane utwory z solowych płyt Doroty Miśkiewicz, perły polskiej piosenki oraz standardy jazzowe w nowych interpretacjach.
Dorota Miśkiewicz - jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała dziewięć autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do Fryderyków, a ona sama w ostatnich latach zdobywa tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”.
8 września 2023 roku ukazał się jej najnowszy album „Bons Amigos”, nagrany w Rio de Janeiro z ikoną latin jazzu, brazylijskim gitarzystą Toninho Hortą. Zyskał on nominację do Fryderyka 2024 w kategorii Album Roku Jazz, a samą Dorotę nominowano w kategorii Artysta Roku.
Dorota Miśkiewicz jest także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji. Otrzymała za nią nominację do Fryderyków oraz prestiżowej nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Marek Napiórkowski - czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów. Doceniany przez branżę i krytykę – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych”.
Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Bejbis” Andrzeja Saramonowicza otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2023 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej w kategorii Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej.
Bilety i karnety
Karnet na wszystkie wydarzenia biletowane – 70 zł (obejmuje również 10% zniżki na stoisku Kół Gospodyń Wiejskich)
Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl dostępne od 8 kwietnia.
Mistrzowska farsa Robina Hawdona pełna znakomitych kreacji.
31 maja 2025 - 17:00 | KUP-BILET | 120zł
Krasnostawski Dom Kultury
ul. Okrzei 10 Krasnystaw
170 442teatr