
Tanie i własne. Rozmowy o mieszkalnictwie Przedmieścia Świdnickiego i piknik sąsiedzki
- 13 lipca 2025, niedziela» 15:00

Rejon ul. Kolejowej i ul. Tęczowej to mieszanka różnych typów mieszkań. Znajdują się tu kamienice, bloki budowane w duchu powojennego modernizmu, a także współczesne budownictwo mieszkaniowe. Osiedle ma własną dynamikę krajobrazu, roślinność i strukturę urbanistyczną, która zmienia się na przestrzeni lat. Jak to jest mieszkać w tym miejscu dzisiaj? O tym porozmawiamy z samymi mieszkańcami i mieszkankami podczas wydarzenia organizowanego przez BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”.
Zaprosiłyśmy do rozmowy trzy osoby mieszkające w różnych typach zabudowy: kamienicy, tzw. wielkiej płycie i na współczesnym osiedlu. Wspólnie zastanowimy się nad zaletami, ale też trudnościami związanymi z miejskimi osiedlami, sąsiedztwem i osiedlowymi relacjami, dzięki czemu lepiej się poznamy.
Rozmowę poprowadzi Iwona Kałuża, a jej gościniami i gościem będą Urszula Jagielnicka, Michał Kucharczyk i Magdalena Szczepaniak.
Po rozmowie odbędzie się piknik sąsiedzki z poczęstunkiem. Zachęcamy również do przyniesienia własnego jedzenia.
Gościnie i gość rozmowy:
Urszula Jagielnicka – wrocławianka od urodzenia. Wcześniej mieszkała m.in. na Gajowicach i Nadodrzu. W 2017 roku kupiła mieszkanie na Przedmieściu Świdnickim i od tamtego czasu tu właśnie mieszka. Pracuje w Urzędzie Miejskim w Wydziale Mobilności Miejskiej, po godzinach artystka i vj-jka. Tworzy analogowe kolaże na płótnie, które następnie digitalizuje i animuje.
Michał Kucharczyk – wrocławianin od urodzenia, obecnie mieszkaniec nowego osiedla przy ul. Tęczowej. Angażuje się w sprawy miejskie i życie społeczności lokalnej, łącząc perspektywę długoletniego mieszkańca z aktywnością obywatelską. Jest Radnym Osiedla Przedmieście Świdnickie oraz członkiem stowarzyszenia Akcja Miasto.
Magdalena Szczepaniak – od 1975 roku mieszkanka osiedla Przedmieście Świdnickie. Od wielu lat Przewodnicząca Zarządu Osiedla.
Prowadząca rozmowę:
Iwona Kałuża – historyczka sztuki, którą interesuje zwłaszcza rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Pracuje w BWA Wrocław Galeriach Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. edukacji i pracy z publicznością, a czasem kuratorki wystaw („Mózgi elektoronowe. Elwro i jego plastycy”, „Kwiaty Polskie”, „Pętla”, „Dobry wieczór we Wrocławiu”, „Kowalscy muszą wypocząć”). Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. Bardzo często w swojej praktyce korzysta z archiwów społecznych.
- wstęp wolny
- miejsce: dawne korty tenisowe w parku im. Lesława Węgrzynowskiego, ul. Tęczowa 58
- język wydarzenia: polski
Nie zawsze będzie nam sprzyjać pogoda, dlatego może się zdarzyć, że przeniesiemy się do galerii lub na inny dzień. Aktualne informacje można znaleźć na stronie: bwa.wroc.pl/wydarzenie/tanie-i-wlasne.
Wydarzenie organizowane jest w ramach drugiej edycji programu publicznego BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej – „Postęp a Sezony w parku”. W jego ramach odbędą się spacery, warsztaty, wykłady oraz działania artystyczne dla dorosłych i rodzin z dziećmi.
Od wiosny do jesieni tego roku zapraszamy do parku im. Lesława Węgrzynowskiego, sąsiadującego z przyszłą siedzibą BWA Wrocław, by poznać tę okolicę historycznie, społecznie i przyrodniczo. Wsłuchamy się w dźwięki otoczenia, porozmawiamy o industrializacji tego obszaru, zastanowimy się nad jego współczesnością. Do programu zaprosiłyśmy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, artystki i artystów, architektki i architektów, by wraz z mieszkańcami i mieszkankami odkryć to miejsce na nowo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy wydarzenia: Rada Osiedla Przedmieście Świdnickie i Cudo Kombucha
Patronat medialny: Radio Wrocław Kultura



PROMISED LAND
26 czerwca 2004 - 12:00
Bazylika św. Elżbiety
ul. św. Elżbiety 1/2 Wrocław
90 887sztuka
WIELKANOCNE OBYCZAJE
od: 19 marca 2004 do: 26 kwietnia 2004
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
88 905sztuka
BOŻE NARODZENIE U NAS I NA ŚWIECIE
1 grudnia 2003 - 00:00
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
84 940sztuka
DREWNIANE BUDOWNICTWO SAKRALNE
od: 22 września 2002 do: 13 października 2002
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
81 276sztuka
ŚWIĄTYNIE TRZECH NARODÓW
od: 1 sierpnia 2002 do: 15 września 2002
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
78 602sztuka
Boże Narodzenie na kartach pocztowych
od: 1 stycznia 2005 do: 31 stycznia 2005
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
74 378sztuka
BOŻE NARODZENIE
od: 22 listopada 2002 do: 17 stycznia 2003
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
70 278sztuka
POMNIKI PAMIĘCI PRZESZŁOŚCI
od: 20 października 2002 do: 21 listopada 2002
Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława
pl. Wolności 3 Wrocław
66 573sztuka
Totus Tuus
od: 24 maja 2005 do: 30 czerwca 2005
Duszpasterswo Środowisk Twórczych - przy kościele Św. Marcina
Ostrów Tumski Wrocław
61 782sztuka
