
Matka natura ucieka nam (sztuka performansu w Arktyce) - wykład
- 22 maja 2025, czwartek» 19:00

Wykład Steina Henningsena | W ramach II edycji Laboratorium percepcji
czw. 22.05.2025, 19:00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
W języku angielskim
Wstęp wolny, obowiązuje pobranie bezpłatnej wejściówki
(www.bilety.grotowski-institute.pl)
Także on-line: obowiązują zapisy do 21.05 (do godz. 15:00) - lp@grotowski-institute.pl
O czym przypomina nam Henningsen
Ponieważ myślimy, że jednostka nie ma wpływu na świat w skali makro, trwający obecnie kryzys ekologiczny może łatwo doprowadzić do paraliżu działania. Niemiecki filozof Peter Sloterdijk nazywa taką postawę „cynicznym rozumem”, wskazując na rozdźwięk między wiedzą a działaniem – doskonale wiemy, co powinniśmy w naszym życiu zmienić, ale większość z nas w niewielkim stopniu wciela tę wiedzę w życie, ograniczając się niemal wyłącznie do segregacji odpadów.
Sloterdijk uważa, że gdybyśmy pozostali wierni oświeceniowym ideałom, wierzylibyśmy, że myślenie i wiedza prowadzą do działania, ale my te ideały porzuciliśmy. Według niemieckiego filozofa nasza świadomość niesprawiedliwości i rozpadu fundamentów naszej egzystencji nie przekłada się na pragnienie zmiany ani poczucie solidarności, za to często rodzi obojętność.
Od latach osiemdziesiątych XX wieku, gdy Sloterdijk wyłożył swoje tezy w „Krytyce cynicznego rozumu”, sytuacja nie uległa poprawie. Wręcz przeciwnie – dziś, w epoce alternatywnych „faktów”, postprawdy i teorii spiskowych, prawda, wiedza i wola sprawiedliwości wobec przyrody i ludzi znaczą jeszcze mniej. Dostęp do prostych, oczywistych prawd, takich jak fakt, że niszczymy naszą planetę, staje się coraz trudniejszy ze względu na ich rozproszenie, i nie wiemy, jak temu procesowi przeciwdziałać. Jedną z możliwości jest sięgnięcie po obrazy i opowieści, które wyrwą nas z letargu, uświadamiając nam konflikt między ideałami a rzeczywistością. Wiele takich prób podejmuje Stein Henningsen w swoich performansach, które w nieoczywisty sposób odzwierciedlają rozziew między apatią a działaniem.
Przez długie lata pokutowało charakterystyczne dla nowoczesności postrzeganie przyrody jako zbioru zasobów albo czegoś, co jest piękne lub zdrowe, ale istnieje poza nami. Henningsen tę postawę odrzuca, zanurzając się w naturze, w jej żywiołach. Nie jest od nich odseparowany jak postać z obrazu Caspara Davida Friedricha „Mnich nad morzem” (1808–1810) – samotny myśliciel, który stoi na morskim brzegu i kontempluje wzburzone fale. Henningsen zmaga się z żywiołami, usiłując przywrócić bezpośredni związek człowieka z naturą i jej procesami. W jego działaniach w otoczeniu lodu, ognia i innych żywiołów jest coś urzekającego – artysta nie wywyższa się ani nie próbuje tworzyć pięknych obrazów, ale kreuje sytuację zbliżenia się do natury, od której wszyscy jesteśmy przecież zależni. Nie obserwujemy piękna i grozy przyrody z dystansu – jesteśmy świadkami interakcji z wiatrem, lodem, ogniem.
Tak jak na obrazach Friedricha, Henningsen jest swoistym odbiciem odbiorcy, ale w przeciwieństwie do twórczości niemieckiego romantyka, jego prace są nośnikiem prostych, ważnych prawd, a nie intelektualnych rozważań. Nie człowiek jest tu najważniejszy, a procesy natury: topnienie lodu, powiew wiatru, interakcje z ogniem i śniegiem. Artysta kieruje na nie naszą uwagę, chce byśmy ich doświadczyli za pośrednictwem sztuki – dzięki niej przybliżamy się do doświadczenia, za którym nie stoi cynizm ani obojętność, doświadczenia, które uświadamia nam, że każdy z nas jest częścią większej całości. Henningsen eksponuje naturalne procesy, wykorzystując własne ciało jako punkt odniesienia. W ten sposób zakotwicza nas w przyrodzie, przypomina o naszym w niej miejscu i tym, że to, jak żyjemy, nie jest zgodne z jej rytmami. Na tle ogromu natury i jej historii jesteśmy jedynie nieznaczącymi drobinkami. Jeśli nadal chcemy dzielić naszą planetę ze wszystkimi innymi formami życia, ze śniegiem, lodem, ogniem i wodą, to musimy uświadomić sobie, jakie jest nasze miejsce jako części większej całości.
Kjetil Roed
Stein Henningsen (1962) jest performerem i artystą wizualnym, mieszkańcem archipelagu Svalbard w Arktyce. Od 2005 roku prezentuje swoje prace w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W twórczości Steina Henningsena istotne są inspiracje fotografią – artysta często postrzega swoje prace jako żywe obrazy i wizualną poezję. W swojej twórczości porusza kwestie polityczne, społeczne, finansowe i klimatyczne. Swoją pierwszą dużą pracę artysta przygotował w 2005 roku. Była to instalacja-performans „Krzyże wolności”, do której stworzył naturalnej wielkości kopie amerykańskich krzyży cmentarnych z Normandii. Praca była prezentowana w wielu krajach Europy. Celem Henningsena jest kreowanie prowokacyjnych obrazów, które pozostają z odbiorcami na długo, skłaniając ich do refleksji nad odpowiedzialnością za to, co dzieje się na świecie w wymiarze globalnym. Artysta przygotowuje obecnie kilka dużych projektów, których tematyka łączy się ze kondycją naszej planety i wyzwaniami, które przed nami stoją. Mieszkając w Arktyce, artysta dostrzega skutki zmian klimatycznych na co dzień: „Żyjemy w rzeczywistości, która powstała w następstwie wyborów dokonanych przez naszych przodków. Ponieważ i my kładziemy podwaliny pod przyszłość naszych dzieci i przyszłych pokoleń, niezwykle ważne jest, abyśmy dokonywali mądrych wyborów w sferze naszego stylu życia i polityki”. Henningsen dzieli się swoimi doświadczeniami z Arktyki z innymi artystami, uświadamiając innym, jak szybko Arktyka się zmienia. W tym celu zaprasza artystów do Svalbardu, by doświadczyli Arktyki, jej wyjątkowości i piękna. W 2015 roku stworzył Międzynarodowy Festiwal Performansu Arctic Action. Dotychczas odbyło się siedem edycji festiwalu z udziałem ponad 50 artystów performansu z wielu krajów świata, którzy zaprezentowali na nim prace zainspirowane lokalnym krajobrazem.
https://steinhenningsen.com/2021-2025
www.crosessofliberty.com
www.arcticaction.info

„1945. Czy to jest wolność?” – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza
od: 8 maja 2025 do: 30 grudnia 2025 jest więcej terminów
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6 Wrocław
1 870sztuka
„Ruderalia” – spacer przyrodniczo-ornitologiczny ze Stanisławem Łubieńskim
10 maja 2025 - 11:00
Dworzec Świebodzki
pl. Orląt Lwowskich 20 C Wrocław
2 572sztuka
„Ptasie radio” – warsztaty rodzinne z Magdą Weber, Martą Konieczną i Łukaszem Iwaniukiem
11 maja 2025 - 12:00
Dawne korty tenisowe w Parku Lesława Węgrzynowskiego
Tęczowa 60 Wrocław
889sztuka
Wernisaż wystawy Joanny Hołodnik: one line "doodles" & malarstwo pt. LINIE
15 maja 2025 - 18:00
Galeria OK ART
Jedności Narodowej 73 Wrocław
2 361sztuka
Kwietna łąka na balkonie i makrama do ogrodu - warsztaty dla seniorów
15 maja 2025 - 11:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
2 345sztuka
Noc Muzeów - Wernisaż wystawy „Wojna i pokój”
17 maja 2025 - 18:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
2 378sztuka
ARTBRUTEX. NOWY PORZĄDEK ŚWIATA
od: 17 maja 2025 do: 25 lipca 2025
Galeria ArtBrut
Ruska 46A Wrocław
2 412sztuka
Czego nauczyliśmy się do tej pory - wykład Johna Wooda i Paula Harrisona
22 maja 2025 - 18:00
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Na Grobli 30-32 Wrocław
517sztuka
Święto osiedla Nowy Dwór - „Tkanki miejskie – sztuka budowania relacji”
od: 23 maja 2025 do: 25 maja 2025
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
1 959sztuka
„Cóż za bezpośrednia i dzika siła z niego emanuje!” - Wystawa w 60. rocznicę premiery „Księcia Niezłomnego” Teatru Laboratorium
od: 25 kwietnia 2025 do: 23 maja 2025
Sala Teatru Laboratorium
Rynek-Ratusz 27 Wrocław
925sztuka
Europejska Nagroda Architektoniczna – Mies van der Rohe Award 2024
od: 20 marca 2025 do: 25 maja 2025
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 7 Wrocław
11 479sztuka
Wystawa malarstwa Jacka Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”
od: 3 kwietnia 2025 do: 27 maja 2025
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
11 314sztuka
Wernisaż wystawy Barbary Sikory "Pająki"
od: 6 kwietnia 2025 do: 31 maja 2025
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
9 866sztuka
Gra terenowa – Dzień Dziecka z BWA Wrocław
31 maja 2025 - 11:00
Dawne korty tenisowe w Parku Lesława Węgrzynowskiego
Tęczowa 60 Wrocław
621sztuka
„Architektura w służbie regeneracji” – spotkanie z Anną Bać i Moniką Bać-Kapałą wokół historii kortów w parku Węgrzynowskiego
31 maja 2025 - 15:00
Dawne korty tenisowe w Parku Lesława Węgrzynowskiego
Tęczowa 60 Wrocław
1 638sztuka
Jubileuszowa wystawa artystów plastyków Dolnośląskiego Oddziału ZAP
31 maja 2025 - 17:00
Odsk Piast Wrocław ul. Rękodzielnicza 1
Rękodzielnicza 1 Wrocław
1 132sztuka
