
Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego - spotkanie z Przemysławem Radwańskim
- 12 maja 2025, poniedziałek» 18:00

Spotkanie z Przemysławem Radwańskim poświęcone jego książce „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego”, prowadzenie: Izolda Topp-Wójtowicz i Jarosław Fret
Czas trwania: 120 min
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
(www.bilety.grotowski-institute.pl)
Jerzy Grotowski – reżyser, nauczyciel, wizjoner, jeden z najważniejszych praktyków teatralnych XX wieku. Reformator, którego prace zmieniły współczesny teatr.
Tytułowe „wartości urzeczywistniane” monografii Przemysława Radwańskiego zwracają uwagę na to, co było w dziele Grotowskiego rzeczywiste i dziejące się, a nie tylko deklarowane i komunikowane. Autor podjął się zadania bardzo trudnego – opisania doświadczeń i zdarzeń, które trudno zamknąć w precyzyjnych definicjach. I o których niewiele wiadomo. Nie mamy pewności, co naprawdę wydarzyło się w latach siedemdziesiątych w lasach Brzezinki, salach Teatru Laboratorium, w starym młynie czy na zamku w Grodźcu, gdy Grotowski „wyszedł z teatru” i skierował się w stronę działań parateatralnych. Istnieje niewiele opracowań tego okresu działań artysty.
Opisując działania Jerzego Grotowskiego z tego okresu, autor odchodzi od języka naukowej zwięzłości. Używa obrazów i metafor, które pomagają oddać i zrozumieć esencję działań maga teatru. Stara się uchwycić nieuchwytne. Powstała dzięki temu barwna i sugestywna opowieść o wyjątkowym podejściu do kultury i sztuki.
Książka „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego” ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przemysław Radwański – wykładowca (od 2008 roku) kulturoznawstwa w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. W latach 1975–1976 brał udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a później w prowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski badaniach kultury Dolnego Śląska i działaniach olsztyńskiej Pracowni. Pracował w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, współtworzył holistyczny ośrodek EKO-OKO i szereg pozarządowych programów edukacyjnych, m.in. „Edukacja w Naturze”, „Zielony Certyfikat”, „Mała Szkoła”, „Forum Inicjatyw Oświatowych”. Jego zainteresowania badawcze obejmują aksjologi kulturoznawcza i animację kultury.

14. Targi Książki Regionalnej SILESIANA
od: 8 maja 2025 do: 11 maja 2025
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
2 875literatura
Spotkanie autorskie z Anną Purowską
16 maja 2025 - 17:00
Filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
Jesienna 22 Wrocław
2 810literatura
Premiera książki poetyckiej Bogusława Michnika pt. „Śniłem się sobie”
22 maja 2025 - 18:00
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
478literatura
Spotkanie autorskie z Magdaleną Winnicką
23 maja 2025 - 17:30
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu Filia Nr 1
ul. Sztabowa 98 Wrocław
2 587literatura
Inauguracja obchodów 10-lecia Polskiego Stowarzyszenia Haiku
6 czerwca 2025 - 18:00
Klub Muzyki i Literatury
Pl. Kościuszki 10 Wrocław
4 779literatura
Jaroszewski Janusz – Od prehistorii do pohistorii
od: 27 czerwca 2021 do: 13 stycznia 2026
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski
Jatki 1-2 Wrocław
548 678literatura
