
Wystawa malarstwa Jacka Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”
- od: 3 kwietnia 2025, czwartekdo: 27 maja 2025, wtorek

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę malarstwa Jacka Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”
Wernisaż po spotkaniu „Prawda o wydawnictwie Gebethner i Wolff”
3 kwietnia (czwartek) 2025 roku o godz. 18.00
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 27 maja (wtorek) 2025 roku
od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 19.00
w soboty od 12.00 do 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Gebethner i Wolff jedna z największych i najbardziej wszechstronna z polskich firm księgarsko-wydawniczych. Założona w 1857 roku w Warszawie przez Gustawa Gebethnera i Roberta Wolffa działała nieprzerwanie przez niemal 100 lat, osiągając niebywały sukces czytelniczy i finansowy. Posiadała własne księgarnie w największych polskich miastach, a także w Paryżu i Nowym Jorku. Wydawała utwory najwybitniejszych pisarzy swych czasów m.in. Sienkiewicza, Prusa, Reymonta, Żeromskiego, Konopnickiej, Orzeszkowej, Tetmajera, Makuszyńskiego, Iwaszkiewicza, a także wielkich romantyków – Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego. W swej ofercie miała również dzieła znanych kompozytorów, w tym Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego. Była potentatem na rynku podręczników szkolnych. Na jej publikacjach literackich, muzycznych i prasowych wychowały się całe pokolenia Polaków w kraju i za granicą. Mimo że po II wojnie światowej decyzja władz komunistycznych położyła kres jej działalności, utwory przez nią wydane do dziś można znaleźć w licznych antykwariatach, bibliotekach i domach prywatnych.
Jacek Wolff – prawnuk założyciela słynnego wydawnictwa Gebethner i Wolff. Studiował na PWSSP we Wrocławiu w latach 1970–1975. Ukończył architekturę wnętrz w pracowni prof. Władysława Winczego. W malarstwie uczeń, a potem krótko asystent Józefa Hałasa. Oprócz malarstwa zajmował się rysunkiem, grafiką użytkową, projektowaniem wnętrz i wystawiennictwem. Autor kilkunastu plakatów, w tym sześciu na festiwal „Jazz nad Odrą”. Projektant aranżacji kilkunastu międzynarodowych kongresów medycznych, kilkudziesięciu imprez targowych, Szczytu Regionów Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Forum Przedsiębiorców FUTURALIA. Malarstwo i rysunek prezentował na 5 wystawach indywidualnych i 14 zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi na wystawach w galerii grupy HAPP (Human Art Present Production) w Berlinie Zachodnim, w Umeå w Szwecji, w galerii miejskiej w Schwäbisch Hall w ramach Tygodni Kultury Polskiej i na dużej wystawie indywidualnej w Galerii Hoffelner w Linzu w Austrii. Dwukrotnie pokazywał swoje prace na międzynarodowych wystawach na Węgrzech „A Természet – The Nature” w Pécsi Galéria oraz „Rajz Drawing”. W roku 1978 roku brał udział w Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławskim Muzeum Architektury, w roku 1980 otrzymał Wyróżnienie Honorowe na „Wystawie Malarstwa Młodych im. Waldemara Cwenarskiego”. Narciarstwo, alpinizm i speleologia już od czasów studenckich stały się inspiracją jego twórczości, pokazującej w bardzo uproszczony sposób piękno i majestat gór, ich naturę i klimat. Żeglarstwo, które uprawiał od dwunastego roku życia, wywarło duży wpływ na rozwój jego osobowości artystycznej. W jego pracach widać przestrzeń, światło i bogatą fakturę. Jako jeden z nielicznych malarzy doświadczał przestrzeni otwartego morza i sztormowych fal. W górach, podczas wspinaczki rzeźba skalnej ściany wyznaczała drogę wejścia. Ta wiedza, te doznania są zdecydowanie inne u tych, którzy są niemal cząstką tej natury, a nie tylko patrzą z pokładu statku czy kolejki linowej.
Trzeba widzieć, by wiedzieć
Malarstwo Jacka Wolffa jest opowieścią, choć nie padają w niej słowa. Jest barwne i pełne przestrzeni, choć zwykle to jeden kolor iluzyjnie rysujący fakturą geometryczne kształty na płaskim tle. Nie przedstawia przedmiotów, nie kreśli historii, nie narzuca wizji odczytywania. To obrazy nasycone energią zatrzymanego malarskiego gestu, skupieniem malującego, który zaprasza uważnego widza w emocjonalną podróż. Autor, ograniczając barwność kompozycji do monochromu, jasno wskazuje, że nie zależy mu na sensualnych przyjemnościach odbioru, lecz na pogłębieniu naszego postrzegania. Najprostszy arsenał środków – zamknięte w dwuwymiarze ramy: kolor i faktura – mają nam dać szansę wspólnego przeżycia, refleksji nad uniwersaliami, do wewnętrznych rozważań nad skalą, głębią, czy też pustką, nad siłą pojedynczego znaku i bezmiaru przestrzeni, twórczą rolą światła, wielkością / małością człowieka. Nie jest to droga o ekstremalnym stopniu trudności: nie jest konieczny w niej egzamin ze znajomości twierdzeń Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, czy Władysława Strzemińskiego, choć lekcja abstrakcji geometrycznej, wiodąca ścieżką od suprematyzmu, przez neoplastycyzm, po unizm, pozwoli nam przekroczyć rubikony zarówno malarstwa materii, jak i doświadczeń Szkoły Wrocławskiej. Nietrudno nam będzie spotkać podczas tej malarskiej eskapady Józefa Hałasa, Alfonsa Mazurkiewicza, czy Jana Chwałczyka. Oni również wydeptywali swoje malarskie ścieżki, podążając od góry, lasu, czy morza, w stronę syntezy kształtów, powracając do natury koloru i linii. Jednakże w tych artystycznych wojażach nie jest niezbędnym ekwipunkiem wiedza o dokonaniach poprzedników, choć nie powinniśmy o nich zapominać. Zasadniczą sprawą na tym szlaku staje się otwartość na malarskie wyzwanie – ktoś powie wsłuchanie się w obraz, ja nazwę to świadomym spojrzeniem. To właśnie ono pozwala od patrzenia przejść do spostrzegania, czyli do widzenia, by nie powiedzieć wprost – do wiedzenia. I właśnie wiedza płynąca z patrzenia dała mi największą przyjemność w obcowaniu z obrazami Jacka Wolffa. Maksymalnie uproszczone kształty, wykreślone z geometryczną precyzją, iluzyjne płaszczyzny, są tu Malewiczowskim „malarskim atomem”. To nie tylko farba skrupulatnie pokrywająca powierzchnię, ale umiejętnie zaprzęgnięte do działania światło, poszerzające spectrum oglądającego. W tym malarskim widowisku dzieło (współdzieło malującego i oglądającego) nie jest literacką paplaniną, ale drogą do odczuwania. Obrazem czekającym na odkrycie i przeżyciem wspólnej wędrówki.
Agata Saraczyńska
Wrocław 2022
Góry martwe, góry żywe
Jakie są góry Jacka Wolffa? Można postawić zarzut, że są pozbawione ludzi. Że spojrzenie autora na góry nie wynika z prób określenia sytuacji, roli człowieka w górach, w przyrodzie, że nie proponuje jakiejś wersji mitu „człowiek-przyroda”, „człowiek-góry”. Stwierdzeniu temu przeczy jednak sama forma, struktura tych obrazów, a przede wszystkim rysunków. One tętnią życiem. Ten pozorny paradoks wynika z wybranego przez Wolffa punktu widzenia, który nazwałbym „nieliterackim” (w znaczeniu mitotwórczym). Artysta patrzy na góry prawie jak geolog. Toteż nie widzi w nich ludzi, lecz tylko kamienną strukturę podległą procesom erozji, spękaną wewnętrznymi napięciami tektonicznymi, rozpadającą się i powstającą w nowych formach, najczęściej absurdalnych w swej logice: z blokami kamieni poukładanymi w fantastyczne kształty i trzymającymi się na podstawie nie wiadomo jakich praw równowagi. Otwarte formy skalnych filarów, bloków podpartych, a obok zamknięte przestrzenie jaskiń podlegające parciu mas kamiennych, z blokami wiszącymi nad głową. Głazy, bloki, kamienie, kamienie… I góry porysowane, jaskinie spękane – zatrzymane w swym ruchu, góry żywe.
Krzysztof Komar
Fragment recenzji z wystawy
we wrocławskim EMPiKu,
marzec 1974
Dodatkowe informacje:
https://www.klubmil.pl/3042025-wystawa-malarstwa-j-wolffa-pt-kilka-obrazow-z-roznych-lat







„1945. Czy to jest wolność?” – wystawa w Muzeum Pana Tadeusza
od: 8 maja 2025 do: 30 grudnia 2025 jest więcej terminów
Muzeum Pana Tadeusza
Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6 Wrocław
744sztuka
„Ruderalia” – spacer przyrodniczo-ornitologiczny ze Stanisławem Łubieńskim
10 maja 2025 - 11:00
Dworzec Świebodzki
pl. Orląt Lwowskich 20 C Wrocław
1 823sztuka
Wernisaż wystawy Joanny Hołodnik: one line "doodles" & malarstwo pt. LINIE
15 maja 2025 - 18:00
Galeria OK ART
Jedności Narodowej 73 Wrocław
1 745sztuka
Kwietna łąka na balkonie i makrama do ogrodu - warsztaty dla seniorów
15 maja 2025 - 11:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
1 783sztuka
Noc Muzeów - Wernisaż wystawy „Wojna i pokój”
17 maja 2025 - 18:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
1 810sztuka
ARTBRUTEX. NOWY PORZĄDEK ŚWIATA
od: 17 maja 2025 do: 25 lipca 2025
Galeria ArtBrut
Ruska 46A Wrocław
1 781sztuka
Święto osiedla Nowy Dwór - „Tkanki miejskie – sztuka budowania relacji”
od: 23 maja 2025 do: 25 maja 2025
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
1 414sztuka
Europejska Nagroda Architektoniczna – Mies van der Rohe Award 2024
od: 20 marca 2025 do: 25 maja 2025
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 7 Wrocław
10 823sztuka
Wernisaż wystawy Barbary Sikory "Pająki"
od: 6 kwietnia 2025 do: 31 maja 2025
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
9 336sztuka
„Architektura w służbie regeneracji” – spotkanie z Anną Bać i Moniką Bać-Kapałą wokół historii kortów w parku Węgrzynowskiego
31 maja 2025 - 15:00
Dawne korty tenisowe w Parku Lesława Węgrzynowskiego
Tęczowa 60 Wrocław
1 252sztuka
Jubileuszowa wystawa artystów plastyków Dolnośląskiego Oddziału ZAP
31 maja 2025 - 17:00
Odsk Piast Wrocław ul. Rękodzielnicza 1
Rękodzielnicza 1 Wrocław
670sztuka
Warsztaty dla grup zorganizowanych - Plastyczne
od: 1 marca 2025 do: 30 czerwca 2025
Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka
Kuźnicza 29a Wrocław
6 669sztuka
Polska skrzynka pocztowa w latach 1919-1970. Projekty, prototypy, innowacje
od: 5 marca 2025 do: 27 lipca 2025
Muzeum Poczty i Telekomunikacji
ul. Zygmunta Krasińskiego 1 Wrocław
8 067sztuka
Nieposłuszne gwiazdy
od: 25 kwietnia 2025 do: 24 sierpnia 2025
BWA Wrocław Główny
Marszałka Józefa Piłsudskiego 105 Wrocław
7 225sztuka
Oto jest czas na opowieści. Spotkania o nowej siedzibie BWA Wrocław
od: 3 kwietnia 2025 do: 16 października 2025
galeria SiC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9/10 Wrocław
6 241sztuka
Wyprawa na 17. południk
od: 28 marca 2025 do: 19 października 2025
galeria SiC! BWA Wrocław
pl. Kościuszki 9/10 Wrocław
7 759sztuka
