INFORMACJA:

Laboratorium sztuki - teatr tańca, warsztaty kreatywne
- 21 lipca 2011, czwartek» 19:00
- 1 lipca 2011, piątek» 19:00

Laboratorium
Projekt jest częścią IFF – Wrocław warsztaty taneczno-teatralne
Laboratorium sztuki - teatr tańca, warsztaty kreatywne
Projekt jest częścią IFF - Wrocław
warsztaty taneczno-teatralne
Pierwszy etap zajęć planujemy w terminie 1-21 lipca. Druga część warsztatow zaplanowana jest na sierpień (terminy do potwierdzenia).
Warsztaty są przeznaczone dla osob, ktore nie są profesjonalnymi aktorami/tancerzami, ale mają już pewne doświadczenie sceniczne i są zainteresowani pracą nad ekspresją przez formy tańca. Jest to o tyle ważne, że zakończeniem warsztatow będzie spektakl/performance zaprezentowany podczas festiwalu. Ważne jest także, aby osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach posiadały doświadczenie w uczestnictwie w probach, dyskusji przy budowaniu postaci.
Jedna grupa będzie liczyć 7-8 osob. Zakładamy, że jej uczestnicy będą posiadać rożnorodne doświadczenie teatralne i rożny poziom zaawansowania scenicznego. Jest to ważne w procesie „wspołkreacji". Każdy z warsztatow potrwa około 20 dni po 6 godzin dziennie. Dlatego ważne jest, aby uczestnicy warsztatow - jeśli je zaczną - uczestniczyli w nich do końca.
Rejestracja i udział w projekcie są bezpłatne. Ważne jest aby osoby zainteresowane tańcem przedstawiły etiudę taneczną, nie dłuższą niż 5 min. Natomiast osoby zainteresowane warsztatem aktorskim przygotowały monolog (5 minut). Po prezentacji przez aplikanta odbędzie się dyskusja z organizatorami projektu nad przedstawionym materiałem.
Osoby zainteresowane warsztatami prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: iff@impart.art.pl
W zgłoszeniu prosimy zamieścić swoje cv oraz krotką informację biograficzną.
Zgłoszenia przyjmujemy do 26 czerwca 2011r.
Prowadzący warsztaty:
Pierwszy warsztat poprowadzi Romain Ravanel, francuski tancerz-aktor i choreograf. Romain Ravanel studiował sztukę dramatyczną w oparciu o technikę Jacquesa lecoq (commedia dell'arte, sztuka maski, sztuka mimu i improwizacja sceniczna). Studiował także taniec wspołczesny w Lille i w Paryżu, gdzie rozpoczął pracę choreografa w „laboratoriach sztuki" koncentrując się na możliwościach interpretacji „dramaturgii scenicznej" poprzez poszukiwania choreograficzne.
Drugi warsztat poprowadzą wspolnie Romain Ravanel i Pietro Cennamo - dyrektor i reżyser grupy teatralnej Teatralia z Livorno (Toskania). Od roku 2010 Pietro prowadzi rownież Teatro Delle Commedia. Od czterech lat wspołpracuje z Polską. Jest wspołtworcą międzynarodowego festiwalu dla szkoł teatralnych MELODRAMA, w Jelczu-Laskowicach. Celem festiwalu jest umożliwienie studentom szkoł teatralnych pracę i działania artystyczne w międzynarodowym środowisku.
Praca:
Tytuł naszych warsztatow zawiera słowo „laboratorium", ktore oznacza tworczy proces prowadzący do rożnych form choreografii połączonej ze sztuką teatralną, napędzaną przez rożnorodność tematow i motywow rodzących się podczas procesu grupowego, ktore stopniowo prowadzą do narracji wygenerowanej przez kolaż obrazow oraz teatralno- tanecznych sekwencji ruchowych.
Nie ma jednej definicji pojęcia „laboratorium", ponieważ jest to działanie, na ktore wpływ mają osobowości i refleksje wszystkich członkow grupy. Tak jak istnieją rożne rodzaje tańca, istnieją rożne sposoby w choreografii i rożne metody komponowania ruchu.
Klasyczny choreograf podczas pracy nad spektaklem, prowadzi tancerzy krok ok po kroku, a elementy „czystego tańca" i „wirtuozerii" są tu nadrzędne, natomiast laboratorium odwraca ten proces- tworzy przestrzeń, gdzie ludzie z rożnych kolebek kulturowych, z rożnymi doświadczeniami mogą się komunikować i wspolnie pracować. Grupa wspolnie tworzy, a każdy jej członek ma szansę prowadzić proces tworczy jako choreograf, dramaturg, tancerz, aktor- w zależności od stopnia wrażliwości i chęci zaangażowania się w proces tworczy.
Laboratorium nie jest probą, jest raczej bazą/podstawą, na ktorej buduję się, dzień po dniu, spektakl, używając coraz to nowych elementow zebranych podczas improwizacji i eksperymentow tanecznych. Sekwencje ruchow są wyselekcjonowane, wyuczone i powtarzane by stworzyć silny fundament przyszłego dzieła, ktore potem zostanie przedstawione szerszej publiczności.
Podsumowując, warsztaty będą realizowane w następujących etapach:
Budowanie grupy: grupa warsztatowa zostanie utworzona z osob, ktore mają te same pragnienia i potrafią zaangażować się w pracę nad wspolną kreacją prezentującą ich aspiracje i dążenia,
Praca/ praktyka artystyczna: każdy z uczestnikow projektu będzie miał możliwość zdefiniowania i oceny swoich umiejętności poprzez ćwiczenia praktyczne z zakresu choreografii, improwizacji, a także rozwijania własnych umiejętności w układach solowych, duetach, trio, itd...., przez interakcję z muzyką, dźwiękiem, rekwizytem, strojem,...
Podsumowanie: istotnym punktem warsztatow będzie analiza i omowienie procesu tworczego w aspekcie ewoluującej pracy grupowej. To moment dyskusji i wymiany spostrzeżeń oraz podsumowanie przebiegu działań tworczych zmierzające do ewaluacji projektu.
Za materiał/ temat warsztatow posłużą doświadczenia zdobyte podczas ćwiczeń praktycznych (np. ćwiczenie, ktorego rezultatem będzie sekwencja taneczna wykonana z zastosowaniem rożnorodnych technik tworzących zupełnie nową formę wyrazu… improwizacja). Pod uwagę zostaną wzięte indywidualne doświadczenia i predyspozycje uczestnikow projektu, ktorzy świadomi swych umiejętności, zostaną zaangażowani w pracę nad tekstem, przygotowanie oprawy multimedialnej, opracowanie kostiumow i rekwizytow. Rezultatem tych działań będzie wymiana doświadczeń podczas pracy nad wspolnym projektem, ktory zostanie zrealizowany i zaprezentowany na profesjonalnej scenie.
Praca nad spektaklem: grupa pracująca nad warstwą tekstową rozpocznie swoje działania po zgromadzeniu wszystkich materiałow. Dzięki zaangażowaniu w kolejne etapy procesu tworczego, każdy z uczestnikow warsztatow będzie mogł wziąć czynny udział w dyskusji i w formułowaniu wspolnych wnioskow. Wynikiem tych przemyśleń i analiz będzie wskazanie relacji między każdą z zaprezentowanych wizji, a w efekcie końcowym do powstania spojnego, zrozumiałego dla publiczności spektaklu.

Club de discusión - darmowe konwersacje w języku hiszpańskim
24 kwietnia 2025 - 17:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
7 039samorozwoj
Zgrajmy Się! Rozgrywki planszówkowe dla wszystkich w bibliotece
24 kwietnia 2025 - 16:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
7 224samorozwoj
NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ - cykl wykładów o kobietach na przełomie wieków!
23 kwietnia 2025 - 17:00jest więcej terminów
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
32 075samorozwoj
Nauka programowania z grą Scottie Go!
22 kwietnia 2025 - 17:00
MultiCentrum2/Miejska Biblioteka Publiczna
Powstańców Śląskich 210 Wrocław
7 893samorozwoj
„Woke” w grach wideo – czym jest i dlaczego wywołuje takie emocje / Fenomeny Popkultury
22 kwietnia 2025 - 17:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
8 471samorozwoj
II edycja Festiwalu Ciszy „Praktykowanie ciszy”
od: 9 kwietnia 2025 do: 13 kwietnia 2025
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Na Grobli 30-32 Wrocław
15 926samorozwoj
Zen Shiatsu seminarium "Meridiany Nadzwyczajne - The Extraordinary Meridians" poprowadzi Chris McAlister
od: 11 kwietnia 2025 do: 13 kwietnia 2025
Po Drugiej Stronie Lustra
plac Jana Pawła II 31 Wrocław
15 274samorozwoj
Planszówki w Nowym Pafawagu
12 kwietnia 2025 - 16:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
14 140samorozwoj
Ogródek pomysłów: Kwietna łąka i kule nasienne | warsztaty dla dzieci
11 kwietnia 2025 - 17:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
13 911samorozwoj
