
Kurs Pamiątkarza na Dolnym Śląsku
- od: 10 sierpnia 2009, poniedziałekdo: 18 sierpnia 2009, wtorek

Na Dolnym Śląsku, mimo iż jego dziedzictwo jest jednym z najbogatszych w kraju mamy obecnie bardzo niewiele praktycznych, ładnych i powszechnie dostępnych produktow regionalnych spopularyzowanych jako pamiątki. Dodatkowo w trakcie realizacji projektu Szlaku Starych Rzemiosł na Dolnym Śląsku i Gornych Łużycach Dolnośląska Organizacja Turystyczna dostrzegła realne zagrożenie dla niektorych dziedzin zanikających już rzemiosł wynikające z braku kontynuatorow w niektorych jego branżach.
Rodzaj i jakość dostępnych na rynku pamiątek pozostawia wiele do życzenia na co zwracają uwagę przede wszystkim turyści. Pamiętajmy że z podroży wakacyjnych zabieramy ze sobą do domu przede wszystkim wspomnienia i oryginalna piękna pamiątka pochodząca z regionu, ktory odwiedziliśmy będzie te wspomnienia jeszcze nie raz przywoływała. Dlatego DOT postanowiła korzystając ze środkow Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zorganizować kilkumiesięczne bezpłatne warsztaty dla osob dysponujących zdolnościami i chęciami pracy w zawodzie pamiątkarza. Dzięki, ktorym osoby te nabędą nowe umiejętności i poznają unikalne techniki i dostaną szansę zaistnienia na rynku turystycznym dzięki opiece i wspołpracy ze znanymi w regionie artystami. Mamy nadzieję, że będą powstawały oryginalne rzeczy, ktore zastąpią zalewające rynek kiczowate „pamiątki" nie rożniące się niczym w wielu miastach. Ważny jest rownież związek pamiątki z bogactwem naturalnym i kulturalnym regionu. Dolnośląska Organizacja Turystyczna pragnie dzięki projektowi dać turystom możliwość zakupu takich regionalnych mini dzieł sztuki. Z punktu widzenia promocji turystycznej regionu i powstawania sieciowych produktow turystycznych powstawanie wyspecjalizowanych warsztatow artystycznych, ktore swoimi wyrobami uzupełnią jego ofertę jest niezwykle istotne.
Obecnie DOT otrzymała akceptację Dolnośląskiego Wojewodzkiego Urzędu Pracy dla realizacji Kursu pamiątkarza na terenie powiatow: bolesławieckiego, zgorzeleckiego, lwoweckiego oraz lubańskiego. W przyszłości podejmować będziemy działania w celu uzyskania środkow na przeprowadzenie tego typu kursow w innych częściach wojewodztwa. Osoby, ktore mogłyby trudnić się pamiątkarstwem to tradycyjnie rolnicy lub domownicy rolnikow prowadzących niskodochodowe, małe gospodarstwa. Osoby, ktore chciałyby odejść z rolnictwa do zawodu pamiątkarza natrafiają na szereg przeszkod, tj: ograniczona mobilność związana z miejscem zamieszkania i niskimi dochodami, brak dostępu do kursow i wiedzy. Projekt skierowany jest do osob zamierzających odejść z rolnictwa. Jak wynika z badań DOT uzyskają oni oczekiwane przez gospodarkę regionu umiejętności, a dzięki podjęciu działalności pozarolniczej przyczynią się do rozwoju obszarow wiejskich.
Ideą projektu jest umożliwienie uczestnikom szkolenia, poprzez wyposażenie w odpowiednią wiedzę i umiejętności zarobkowania dzięki wytworstwu typowych dla danego regionu produktow. Program rozpoczynającego się we wrześniu 2009 roku Kursu Pamiątkarza liczy 256 godzin i obejmować będzie zajęcia z zakresu: dziedzictwa kultury wsi, tradycji sztuki ludowej, techniki produkcji pamiątek, artystycznych technik dekorowania przedmiotow, wyrobow rękodzielniczych z gliny, wyrobow artystycznych i użytkowych z rożnych materiałow, malowania na jedwabiu, krawiectwa artystycznego. Zajęcia obejmować będą także trening psychologiczny, podstawy marketingu, zastosowanie komputerow i Internetu w pracy, zasady prowadzenia pozarolniczej działalności w sektorze usług turystycznych, wiedzę o rynku turystycznym, oraz pierwszą pomoc.
Dodatkowym atutem projektu jest 80 godz. indywidualnego szkolenia w pracowniach, warsztatach dla każdego uczestnika kursu, gdzie wspolnie z artystą uczestnicy będą pracowali i wykonywali własną pracę / dzieło, ktore zostanie pokazane na wystawie zorganizowanej na zakończenie kursu we Wrocławiu.
Zajęcia prowadzone będą przez znanych artystow i wytworcow posiadających szeroką wiedzę i doświadczenie, prowadzących własne warsztaty / pracownie m.in.: Dariusz Miliński (malarz, poeta, aktor prowadzący „przedsiębiorstwo artystyczne" w Pławnej) Robert Zawadzki (znawca minerałow dolnośląskich, artysta, projektant i wytworca biżuterii z kamieni połszlachetnych, prowadzi w Agatowej Kamieniczce w Lwowku Śląskim), Urszula Surowiec (projektantka i wykonawczyni unikalnych przedmiotow artystycznych z gliny tradycyjnymi technikami, prowadzi pracownię w Dobkowie), Joanna Polańska (zajmuje się średniowiecznym ubiorem unikatowym z tkanin naturalnych oraz malowaniem na jedwabiu prowadząc Studio Stroju Unikatowego w Przecznicy, Czesław Matyjewicz (artysta plastyk, autor wielu wystaw, tworca oryginalnych dzieł i przedmiotow sztuki użytkowej, prowadzi pracownię w Bolesławcu) oraz wielu innych doświadczonych wykładowcow.
Już na początek sierpnia zaplanowano pierwsze spotkania informacyjne:
w Lwowku Śląskim w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta, ul. Wojska Polskiego 25A 10.08 - godz. 9.00
11.08 - godz. 15.00
17.08 - godz. 12.00
18.08 - godz. 18.00
w Bolesławcu w Piwnicy Paryskiej, ul. Komuny Paryskiej 34
10.08 - godz. 12.00
11.08 - godz. 18.00
17.08 - godz. 9.00
18.08 - godz. 15.00
Wszelkich informacji odnośnie projektu udzielą Państwu pracownicy Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej pod numerem telefonu: 071 348 14 26 lub mailem: pamiatkarz@pamiatkarz.net lub pamiatkarz@pamiatkarz.info

Club de discusión - darmowe konwersacje w języku hiszpańskim
24 kwietnia 2025 - 17:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
5 536samorozwoj
Zgrajmy Się! Rozgrywki planszówkowe dla wszystkich w bibliotece
24 kwietnia 2025 - 16:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
5 719samorozwoj
NIE SUKNIA ZDOBI KOBIETĘ - cykl wykładów o kobietach na przełomie wieków!
23 kwietnia 2025 - 17:00jest więcej terminów
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
30 581samorozwoj
Nauka programowania z grą Scottie Go!
22 kwietnia 2025 - 17:00
MultiCentrum2/Miejska Biblioteka Publiczna
Powstańców Śląskich 210 Wrocław
6 395samorozwoj
„Woke” w grach wideo – czym jest i dlaczego wywołuje takie emocje / Fenomeny Popkultury
22 kwietnia 2025 - 17:00
Dolnośląska Biblioteka Publiczna
Rynek 58 Wrocław
6 973samorozwoj
II edycja Festiwalu Ciszy „Praktykowanie ciszy”
od: 9 kwietnia 2025 do: 13 kwietnia 2025
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego
Na Grobli 30-32 Wrocław
14 430samorozwoj
Zen Shiatsu seminarium "Meridiany Nadzwyczajne - The Extraordinary Meridians" poprowadzi Chris McAlister
od: 11 kwietnia 2025 do: 13 kwietnia 2025
Po Drugiej Stronie Lustra
plac Jana Pawła II 31 Wrocław
13 777samorozwoj
Planszówki w Nowym Pafawagu
12 kwietnia 2025 - 16:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
12 643samorozwoj
Ogródek pomysłów: Kwietna łąka i kule nasienne | warsztaty dla dzieci
11 kwietnia 2025 - 17:00
Centrum Kultury Nowy Pafawag
Chociebuska 4-6 Wrocław
12 410samorozwoj
