
XV Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego Wołodia pod Szczelińcem
- od: 18 lipca 2025, piątekdo: 19 lipca 2025, sobota
- 18 lipca 2025, piątek» 19:00

Plakat Wołodia pod Szczelińcem
FESTIWAL im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” jest pierwszą, cykliczną imprezą muzyczną w Polsce poświęconą twórczości wybitnego barda, poety, aktora XX w. Włodzimierza Wysockiego organizowaną od 2011 roku w masywie Sudetów, u podnóża Szczelińca - najwyższego szczytu Gór Stołowych.
18 lipca 2025
Radków Rynek
godz. 19:00
SZPETNI
YANISTAN
19 lipca 2025
Gajów / Park
godz. 16:00
Gajów park
ROBERT KASPRZYCKI
MICHAŁ ŁANUSZKA
KWARTET PROFORMA
PROJEKT VOLODIA
ANASTAZJA Z MARIUPOLA
WSTĘP NA WSZYSTKIE KONCERTY - WOLNY
Każdy kto zna osobę, biografię i twórczość Włodzimierza Wysockiego, ten wie, że ten wielki bard był symbolem walki o demokrację, wolność i prawdę. Symbol walki z każdym reżimem, wówczas komunistycznym. Symbolem wolności dla obywateli krajów Europy środkowo-wschodniej, które
znajdowały się w zasięgu dominacji reżimowej władzy Związku Radzieckiego. Aktualizując nazwę
ogólną dla tych pieśni, można je zdecydowanie nazwać ówczesnymi protest - songami, z których niektóre dzisiaj są jakże niestety aktualne. Okazuje się, że są ponadczasowe, ostrzegające, upominające, przypominające o podstawowych wartościach moralnych.
To mając jego pieśni na ustach, my - Polacy walczyliśmy z reżimem socjalistycznym w latach 80-tych o wolny, niezależny kraj. To na bazie jego utworów Jacek Kaczmarski pisał własne pieśni. Bard Solidarności, który w znaczny sposób wzorował się na Wysockim, czerpał z jego twórczości
inspiracje, pisząc czasami własne wersje pieśni Wysockiego.
To Wysocki, jako pierwszy i zapewne jedyny poeta w obozie socjalistycznej Europy napisał wiersz
przedstawiający prawdę o Powstaniu Warszawskim, celowe wyczekiwanie armii sowieckiej na prawym brzegu Wisły. Wymagało to w tamtym czasie, w latach 70-tych, wielkiej odwagi.

